Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin'de kanser taraması yapılacak

Giriş Tarihi: 23.7.2015
Mersin'de kanser taraması yapılacak
Dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen kanser, halk sağlığı için önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Kanser hastalığının erken teşhisi ve önlenmesine katkı sağlamak amacıyla Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 'Bugünden Yarına Kanserle Mücadele Projesi' hazırlandı. Proje kapsamında tüm kanser tarama testlerinin ücretsiz yapılacağı bildirildi.

BİN KİŞİYE TARAMA

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Aytekin Kemik, 2012 yılında dünyada toplam 14,1 milyon yeni kanser vakası geliştiğini ve 8,2 milyon kansere bağlı ölüm yaşandığını dile getirdi. Kemik, "Proje kapsamında Mersin genelinden seçilen 18 yaş üstü bin kişilik kadın ve erkekten oluşan örneklem grup üzerinde rahim ağzı, meme ve kalın bağırsak kanseri taraması yapılacak" dedi.

159 BİN VAKA

Dünyada en çok tanı konulan kanserler akciğer, meme ve kolon iken, kanserden ölümlerin ise en çok akciğer, karaciğer ve mide kanserinden gerçekleştiğini belirten Kemik, "Ülkemizde Türkiye Kanser Önleme ve Taramaları 2014 Raporu'na göre 2014 yılında 97 bini erkek, 159 bin yeni kanser vakası görülmüştür. 25 bin kişide kolon kanseri, 14 bin meme kanseri vakası, bin 500 kadında ise rahim ağzı kanseri görülmüştür" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'de kanser taraması yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN