'Anızı yakmayın toprağa karıştırın'

Mısır Hasat Festivali'nde konuşan Adana Valisi Mustafa Büyük, çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı ve anızı gübre olarak kullanmalarını tavsiye etti

Giriş Tarihi: 24.7.2015
'Anızı yakmayın toprağa karıştırın'
Adana Valisi Mustafa Büyük, buğday ve mısır hasadı yapan çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı ve teknolojinin de faydasıyla anızı gübre olarak kullanmalarını tavsiye etti. Yüreğir ilçesine bağlı Doğankent Mahallesi'nde Sefa ve Ceyhun Şimşek'e ait bir mısır tarlasında, çiftçilerin yeni teknoloji mısır çeşitleri hakkında detaylı bilgiler alabilmeleri amacıyla 'Mısır Hasat Festivali' düzenlendi.

ÖNEMLİ ÜRETİCİLERDEN
Festivalin açış konuşmalarının ardından tarlayı gezen Vali Mustafa Büyük, tohum çeşitleri hakkında bilgi aldı. Mısır ürünün ciddi getiri sağladığını anlatan Vali Büyük, ürünün çok geniş bir yelpazede üretildiğini ve işlendiğini kaydetti. Adana'nın Türkiye'nin en önemli mısır üreticisi kentlerinden biri olduğunu ifade eden Büyük, Türkiye'nin ise dünyada dönüm başına ürün miktarı bakımından da en verimli ülke olduğunu dile getirdi.

"GÜBRE HALİNE GETİRİN"
Önemli bir sorun olan anız yangını konusuna da değinen Vali Mustafa Büyük üreticiyi uyardı. Buğday hasadında anız yakımının asgariye indiğini anlatan Büyük, "Hasat sonrasında anız yakma durumuyla karşılaşıyoruz. Bunun çiftçiye ve çevreye ne kadar zarar verdiğini herkes biliyor. Buna uygun birçok alet, edevat geliştirildi ve yakılmadan bunun çözümünün sağlandığı bir imkan da var. Çiftçilerimize anız yakmamalarını, parçalayıp karıştırarak toprağa vermelerini, hem de bir gübre vazifesi gören bir şekle getirip ürünleri o şekilde ekmelerini tavsiye ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Anızı yakmayın toprağa karıştırın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN