Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancılara kolayca Türkçeyi öğretecek

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülden Tüm, 10 yıl süren akademik çalışma sonucu yabancılar için 'Pratik Türkçe' adlı eğitim seti hazırladı

Giriş Tarihi: 24.7.2015
Yabancılara kolayca Türkçeyi öğretecek
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülden Tüm, yabancılara Türkçeyi daha kolay ve çabuk öğretmek için 10 yıl süren çalışmalar sonucunda 'Pratik Türkçe' adlı eğitim seti hazırladı. Yabancılara Türkçe öğretimi konusunda materyal sıkıntısı olduğunu göz önüne alan Yrd. Doç. Dr. Gülden Tüm, 10 yıllık akademik çalışmalar sonucunda 'Pratik Türkçe Seti' kitabını yazdı. Tüm, Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar'ı makamında ziyaret ederek çıkardığı kitabı tanıttı.

10 YILDA HAZIRLANDI
'Pratik Türkçe Seti', Anadolu DKM Yayınları tarafından piyasaya çıkarıldı. Yrd. Doç. Dr. Tüm, bu kitabın 2004 yılında Türkiye'deki yabancı dil olarak Türkçe öğreten beş üniversiteden biri seçilen Çukurova Üniversitesi'nde yoğun Erasmus Dil Kursu'nda (IELC) kullanmaya başladığını söyledi. Belarus'ta yabancılar için kullanılan yabancı dil Rusça kitaplarını inceleyerek yaptığı değişiklikleri 10 yıl boyunca çeşitli öğrenci gruplarıyla denediğini anlatan Tüm, ABD'deki çalışmalarıyla sete son şeklini verdiğini kaydetti.

TELAFFUZ ÇALIŞMALARI

Yrd. Doç. Dr. Tüm konuşmasına şöyle devam etti: Avrupa Dil Kriterleri çerçevesinde, modern dil öğretim teknikleriyle hazırlanmış, Türkçeyi en pratik bir şekilde öğretmeyi hedefleyen bir settir. Sınıf ortamında olduğu kadar öğrencilerin bireysel olarak da Türkçe öğrenmesini kolaylaştıran ve çoklu zek kuramına göre hazırlanan bu set, 18 yaş üstü yetişkinlere hitap etmektedir. Kitapta Türk kültürüyle ilgili metinler ve birçok kitapta yer almayan telaffuz çalışmaları da mevcuttur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancılara kolayca Türkçeyi öğretecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN