Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yollar gasp ediliyor Karalar seyrediyor

Ziyapaşa Mahallesi'nde devlete ait yollar gasp edildi. Sorunu çözmesi gereken Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kamuya ait yollara sahip çıkmak yerine seyretmeyi tercih ediyor

Giriş Tarihi: 24.7.2015
Yollar gasp ediliyor Karalar seyrediyor
Adana'nın Seyhan ilçesine bağlı Ziyapaşa Mahallesi'nde Veysel Karani Camisi karşısındaki bölgede verasette iştirak halinde mülkiyet sorunu aşılamıyor. Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bölgede yaşanan soruna çözüm bulmak yerine, devam eden hukuk dışı faaliyetleri seyretmekle yetiniyor. Son yaşanan olayda devletin yolu bir özel eğitim kurumu tarafından gasp edildi. İmar planında resmi eğitim kurumu olarak gösterilen yerde yapı belgesi olmayan bir binada özel bir eğitim kurumu hizmet vermeye devam ediyor.

KENTİN KANAYAN YARASI

Adana'nın kanayan imar yaralarından olan Ziyapaşa Mahallesi Baraj Caddesi üzerindeki 14 bin 690 metrekarelik alana ilk müdahale 1999 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldı. Parsel içerisinde yer alan çocuk bahçesinin yapılabilmesi için Seyhan Belediyesi'ne arazi ve arsa düzenlemesi talebinde bulunuldu. Encümen de düzenleme ortaklık payı alarak Ziyapaşa Çocuk Parkı'nı oluşturdu. Bu düzenlemeyle 2 bin 843 metrekarelik alan konut imarlı olarak ayrılırken, 6 bin 647 metrekarelik alan da temel eğitim tesisi olarak belirlendi.

YASALAR HİÇE SAYILDI

Tapu kayıtlarına göre verasette iştirak halinde mülkiyet sorunu yaşanan bölgede inşaat yapılması mümkün değilken, derme çatma tek katlı binalar ve eğitim binası yükseldi. Temel eğitim alanı yıllarca dershane olarak kullanıldı. Son olarak binada Yükseliş Koleji faaliyet göstermek istedi. Resmi eğitim alanında özel eğitimin vermesi yasalara aykırı olması ve yapı kullanma belgesi olmayan bir binada eğitim verilmesi imkansızken Seyhan Belediyesi yasaları hiçe sayarak yanlışlığa müdahale etmedi.

SUÇA SEYİRCİ Mİ KALACAK?

Ruhsatsız binada yasayla dalga geçilircesine yaklaşık bir yıldır tadilat çalışmaları yapılırken, okul binasının devlete ait yolu gasp etmesi ise bardağı taşıran damla oldu. İmar planında 67001 Sokak 67005 nolu Sokak ile buluşması gerekiyor. Ancak yapı belgesi bulunmayan binada eğitim veren Yükseliş Koleji'nin duvarları yolu kapatmış durumda. Seyhan Belediyesi'nin bölgede birden fazla suçun işlendiği olayı çözmek yerine sadece seyretmesi ise akıllarda soru işareti oluşturuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yollar gasp ediliyor Karalar seyrediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN