Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolsuzluk olayının iddianamesi hazır

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde 2011- 2014 yılları arasında yaşanan yolsuzluk olayı davasının iddianamesi hazırlandı. CHP'li Başkan Macit Özcan, oğlu, kardeşi ve arkadaşları için 2340 yıl hapis istendi

Giriş Tarihi: 28.7.2015
Yolsuzluk olayının iddianamesi hazır
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde CHP'li Macit Özcan'ın başkanlık yaptığı 2011-2014 döneminde yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı, rüşvet alıp verildiği, edimin ifasına fesat karıştırıldığı ve bu suçları işlemek için örgüt kurulduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmanın iddianamesi hazırlandı. Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar tarafından hazırlanan 205 sayfalık iddianamede 23 ayrı suçtan dolayı Macit Özcan, oğlu İlker Özcan, kardeşleri Sacit Özcan ve Tacit Özcan, Cengiz Akray ile Erol Avgören hakkında toplam 2340 yıl hapis istendi. Savcı Bayraktar, 7 ayrı olayı ise dosyadan ayırdı ve bu suçlara ilişkin ayrı bir hazırlık soruşturması açtı.

TEKNİK VE FİZİKİ TAKİP
Ülke gündemini uzun süre meşgul eden olay için düğmeye 24 Mart sabahı basıldı. CHP'li Macit Özcan'ın başkanlık yaptığı Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde 2011- 2014 yılları arasında yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı, rüşvet alıp verildiği, edinimin ifasına fesat karıştırıldığı, bu konuları denetlemeye gelen Sayıştay üyelerine kadın temin edildiği yolunda gelen bilgiler üzerine Mersin polisi, 6 ay süren takip sonucu elde edilen bilgi ve belgelerin ışığında eş zamanlı operasyon düzenlendi. Macit Özcan, iş adamı Cengiz Akray, Erol Avgören ile Büyükşehir Belediyesi eski Hesap İşleri Daire Başkanı Tayfun Özdemir bilinen adreste bulunamazken, 40 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan ve aralarında Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan ile Büyükşehir eski Fen İşleri Daire Başkanı Abbas Sayılır'ın da bulunduğu 15 kişi tutuklanırken, diğerleri salıverildi. Tutuklu sanıklar ise 26 haziran 2015 tarihinde nöbetçi mahkeme tarafından tahliye edildi. Bu arada suç örgütü lideri olduğu iddia edilen Macit Özcan, iş adamları Erol Avgören, Cengiz Akray ve Büyükşehir eski Hesap İşleri Daire Başkanı Tayfun Özdemir hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Yurt dışında oldukları sanılan ve sürekli yer değiştirdikleri öne sürülen zanlıların 128 gündür kaçak olduğu ve hâlâ yakalanamadığı bildirildi.

23 AYRI SUÇ
Ülke gündemini uzun süre meşgul eden olayla ilgili olarak Mersin Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar, 49 sanıklı dava hakkında iddianame hazırladı. 205 sayfadan oluşan iddianamede CHP'li eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, oğlu İlker Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan ile iş adamı Erol Avgören ve Cengiz Akray'ın suç örgütü kurduğu, diğer sanıkların ise suç örgütüne yardım ettiği bildirildi. 2011-22146 soruşturma, 2015-8974 esas ve 2015-939 nolu iddianamede sanıkların 23 ayrı suç işlediği belirtildi. 7 ayrı suç iddianameden ayrıştırılırken, bunlar hakkında Savcı Bayraktar'ın ayrı bir hazırlık soruşturması açtığı öğrenildi.

6 SANIĞA TOPLAM 2340 YIL İSTENİYOR
Hazırlanan iddianameye göre, CHP'li eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan hakkında rüşvet alıp vermekten 276 yıl, kamu ihalelerine fesat karıştırmaktan 161 yıl, edimin ifasına fesat karıştırmaktan 161 yıl, suç işlemek amacıyla örgüt kurmaktan 138 yıl olmak üzere toplam 736 yıl, kardeşi Tacit Özcan hakkında rüşvet alıp vermekten 24 yıl, Sacit Özcan hakkında rüşvet alıp vermekten 24 yıl, oğlu İlker Özcan hakkında rüşvet alıp vermekten 84 yıl, iş adamı Erol Avgören hakkında rüşvet alıp vermekten 276 yıl, kamu ihalelerine fesat karıştırmaktan 161 yıl, edimin ifasına fesat karıştırmaktan 161 yıl, suç işlemek amacıyla örgüt kurmaktan 138 yıl olmak üzere toplam 736 yıl, iş adamı Cengiz Akray hakkında rüşvet alıp vermekten 276 yıl, kamu ihalelerine fesat karıştırmaktan 161 yıl, edimin ifasına fesat karıştırmaktan 161 yıl, suç işlemek amacıyla örgüt kurmaktan 138 yıl olmak üzere toplam 736 yıl hapis isteniyor. Diğer 43 şüphelinin ise örgüte üye olmak, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet alıp vermek suçlarından çeşitli miktarlarda hapis istemiyle yargılanması talep edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolsuzluk olayının iddianamesi hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN