Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li Özyiğit'e yanıt gecikmedi

Giriş Tarihi: 29.7.2015
CHP'li Özyiğit'e yanıt gecikmedi

Mersin'de Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile ilgili bazı iddialarda bulunan CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit'e yanıt basın bürosundan geldi

Mersin'de CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit ile Büyükşehir Belediyesi'ni karşı karşıya getiren olay, Başkan Özyiğit'in bir televizyon programında orta attığı iddialarla başladı. Başkan Özyiğit'in iddialarına yanıt ise Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu'ndan geldi. Özyiğit'in iddialarını somut açıklamalarla çürüten basın bürosunun yazılı açıklamasından sonra CHP İl Başkanı'nın nasıl bir tavır alacağı ve bu yanıtlara ne diyeceği merek ediliyor.

TOKAT GİBİ YANIT VERDİ

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar'ın kardeşi İsmail Sağlar'ın sahibi olduğu Kanal 2000 televizyonuna çıkan CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit, kent gündemini meşgul eden MEŞ- Tİ'nin kira ödemelerinin ertelenmesine ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Otogarın ihale yapma yetkisinin Meclis tarafından Büyükşehir Başkanı Burhanettin Kocamaz'a verildiğini söyleyen Abdullah Özyiğit'i yalanlayan basın bürosu, "Büyükşehir Meclisi tarafından otogar kira ihalesini yapma konusunda Başkan Burhanettin Kocamaz'a verilmiş bir yetki bulunmamaktadır" dedi.

ANLAŞILMAYAN DAVRANIŞ

Otogarın kira başlangıç tarihinin ertelenmesi konusunu 21 Temmuz'da öğrendiklerini ve Meclis'te ret oyu verdiklerini ifade eden Abdullah Özyiğit'in bu sözlerinin de doğru olmadığını açıklayan basın bürosu şu açıklamayı yaptı: Otogarın kira başlangıç tarihinin Şubat değil de Nisan ayına ertelenmesine ilişkin konu, CHP'li bir Meclis üyesinin sözlü talebi ile 13 Temmuz'da Meclis gündemine alınmış ve değerlendirilmek üzere komisyona havale edilmiştir. Bu teklif CHP'li üye tarafından getirilmiştir. Başkan Özyiğit'in bundan habersizmiş gibi davranması anlaşılabilir bir davranış şekli değildir.

30 ÜYE İLE KARAR ALSALARDI
Özyiğit'in, "Kira başlangıç süresinin Şubat'tan Nisan ayına alınmasına ilişkin konu meclise getirilmedi. Başkan tarafından meclise getirilmesi gerekirken getirilmediği için oylama yapılamadı" ve "Eğer kira ödemesinin Nisan ayına ertelenmesi taleplerinde samimi iseler meclise getirselerdi, 78 meclis üyesinin 20'si CHP'li. 78'den 20'yi çıkarırsak 58 kalır. Meclis salt çoğunlukla karar verir. 58'in yarısı 29 olduğundan 30 MHP'li meclis üyesinin oyu ile karar alabilirlerdi" sözlerine de basın bürosu açıklık getirdi.

HALKI YANLIŞA SEVK EDİYOR
Açıklamada, "Konu, 13 Temmuz günü yapılan Meclis toplantısında değerlendirilmiş ve komisyona havale edilmiştir. Komisyon üyeleri raporu imzalamadığı için gündeme alınmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı'nın komisyona havale edilmiş konuları meclise gönderme yetkisi yoktur. Kira ödemesinin ertelenmesi talebi Büyükşehir'e ait değildir. Belediye Kanunu'nun 22. Maddesinde Belediye Meclisi'nin karar alma yeter sayısı belirtilmiştir. Belediye meclisi katılan üyelerin salt çoğunluğu ile karar alabilir. Sayın İl Başkanı'nın belirttiği gibi ret kararı veren üyeler düşüldükten sonra kalan meclis üyelerinin salt çoğunluğu ile karar alınması yönünde bir usul mevcut değildir. İl Başkanı bu konularda yeterli bilgisi olmadığından halkı yanlışa sevk ediyor. Temennimiz bundan sonra açıklamalarını doğruluk çerçevesinde yapmasıdır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li Özyiğit'e yanıt gecikmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN