Ameliyatları artık robotlar yapıyor

Giriş Tarihi: 5.8.2015
Ameliyatları artık robotlar yapıyor

Adana ve bölgesinde robotik cihazla gerçekleştirilen ilk ameliyat, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 63 yaşındaki prostat kanseri hastasına yapıldı

Çukurova bölgesinde sağlık dünyası, robotik teknolojiyle tanıştı. İlk robotik cerrahi uygulaması, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde gerçekleştirildi. Doç. Dr. Gökhan Gürbüz ve ekibinin robotik cerrahi teknolojisiyle, prostat kanseri olan 63 yaşındaki Fahri Çil'i ameliyat ettiğini söyleyen Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, ameliyatın çok başarılı geçtiğini belirtti.

540 DERECE DÖNEBİLİR

Yeni teknoloji hakkında bilgi veren Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, "Halk arasında 'kansız ameliyat' olarak bilinen, açık ameliyata nazaran çok daha kısa sürede iyileşme sağlayan 'robotik cerrahi' tıbbın birçok alanında üroloji başta olmak üzere kadın doğum, genel cerrahi, kulak burun boğaz, kalp cerrahisi, göğüs cerrahisi ve pediatrik cerrahide uygulanmaktadır. Robotik cerrahide kullanılan enstrümanların 540 derece dönebilmesi ve bilek hareketlerine sahip olması aynı zamanda insan elinden çok daha ufak boyutlarda olmasından dolayı, ameliyatlarda cerrah, eliyle ulaşamayacağı bölgelere rahatlıkla ulaşabilmekte ve müdahale edebilmektedir" dedi.

ENFEKSİYON RİSKİ ÇOK DÜŞÜK
Üç boyutlu ve 16 kat büyütülerek elde edilen gerçek görüntü sayesinde özellikle kanser hastalarında tümörün tamamının temizlenebilmesinde kolaylık sağlandığını kaydeden Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, "Aynı zamanda daha az kanama olması sebebi ile ameliyatın uygulanabilirliği kolaylaştırılabilmektedir. Ayrıca ameliyatın kapalı yöntem ile uygulanmasından dolayı daha az kesi yapılmakta ve hastalara kozmetik avantaj da sağlamaktadır. Yapılan kesilerin her biri 1 cm'den küçük olup, hasta çok daha kısa sürede iyileşmekte ve kısa sürede ayağa kalkarak sosyal yaşamına dönmektedir. Böylece enfeksiyon riski azalmaktadır" diye konuştu.

ÜNÜVAR'IN SAYESİNDE

Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak en kaliteli hizmeti sunmak için tüm sağlık personeli ile birlikte büyük bir özveri ile çalıştıklarını kaydeden Prof. Dr. Arıkan, "Söz konusu bu uygulama ile hastalarımızın şifa bulmasını temenni ediyorum. Cerrahi robotun Adana iline kazandırılmasında çok önemli katkıları olan Adana Milletvekili Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Necdet Ünüvar'a teşekkür ederim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ameliyatları artık robotlar yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN