Türkiye'nin en iyi haber sitesi

59 derece sıcakta elektrik kesintisi

Giriş Tarihi: 6.8.2015
59 derece sıcakta elektrik kesintisi

Hava sıcaklığının 60 derece hissedildiği Adana'da vatandaşların klimalara yüklenmesi elektrik kesintilerini de beraberinde getirdi. Aşırı yüklenme nedeniyle trafolarda sık sık arıza yaşandı

Adana son yılların en sıcak günlerini yaşarken, günlerdir üst üste gelen elektrik kesintileri vatandaşı isyan ettirdi. Hemen her gün kentin neredeyse yarısında elektrik kesintileri yaşanırken, aşırı yüklenme nedeniyle trafolarda arıza yaşandığı, bu nedenle kesintilerin arttı öğrenildi. TEDAŞ'ın ALO 186 hattını arayan vatandaşlar, kentin neredeyse yarısında elektrik kesintisi olduğunu öğrenince çileden çıktı.

VATANDAŞ İSYANDA

Termometrelerin 50 dereceyi gösterdiği, hissedilen sıcaklığın 59 dereceye çıktığı Adana sıcaktan adeta kavruluyor. Sıcaktan bunalanlar klimalara yüklenince trafolar yükü kaldıramadı ve peş peşe kesintiler yaşandı. Rekor sıcaklık nedeniyle sokağa dahi çıkamayan vatandaşlar, evlerinde elektrik olmaması yüzünden klimalar çalışmadığı için zor anlar yaşıyor. Yaşanan uzun süreli elektrik kesintileri ve ani voltaj değişimleri elektronik eşyalara da zarar veriyor.

TOROSLAR EDAŞ'A TEPKİ

Sucuzade Mahallesi Muhtarı Nihat Akyıldız, saatlerce süren elektrik kesintilerine tepki gösterdi. Muhtar Akyıldız, "Her gün elektrik kesintileri yaşanıyor. Voltaj düşüklüğünden dolayı beyaz eşyalarımız yanıyor. Vatandaş her gün muhtarlığa gelip elektrik konusunda şikayet ediyor" diyerek dert yandı. Mahalle sakinleri ise Toroslar EDAŞ yetkililerinin açıklama yapmamasına tepki gösterdi.

34 MAHALLEDE KESİNTİ

SABAH Güney muhabirinin çarşamba günü 11.00'de aradığı ALO 186 hattındaki telesekreter kaydından, Çukurova'da 2, Seyhan'da 23 ve Yüreğir'de 9 mahallede değişik noktalarda elektrik kesintileri olduğu anlaşıldı. Toroslar EDAŞ görevlileri, arızaların geçici süreyle yaşandığını ve ekiplerin en kısa sürede müdahale ederek arızaların giderildiğini belirtti.

'İLETİM HATTI KAYNAKLI'
Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. Kurumsal İletişim Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Adana'da yaşanan elektrik kesintilerinin dağıtım şebekesinden kaynaklı olmadığı, sorunun ulusal iletim hattından kaynaklandığı bildirildi. Öte yandan sıcaklar nedeniyle klimalara yüklenilmesinin trafolarda patlamalara neden olduğu, arızaların giderilmesinin birkaç saati bulabildiği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
59 derece sıcakta elektrik kesintisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN