Banker Bilo hikayesi Mersin'de gerçek oldu

Mülteci kaçakçıları, Banker Bilo filminde köylülerin Almanya yerine İstanbul'a bırakılmaları gibi, 50 Suriyeliyi İtalya yerine Mersin'de karaya çıkardı

Giriş Tarihi: 6.8.2015
Banker Bilo hikayesi Mersin'de gerçek oldu
Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan 4'ü kadın, 5'i çocuk toplam 50 mülteci, Banker Bilo filminde gurbetçi adaylarının Almanya yerine İstanbul'a bırakılması gibi, hayal tacirlerinin oyununa geldi. İtalya'ya götürüleceklerini zanneden ve kişi başı 3 bin ila 5 bin dolar arasında ücret ödeyen Suriyeliler, tekneye bindikleri Mersin'de karaya bırakıldı. Teknenin kaptanı ile insan kaçakçıları jet skiyle kaçtı.

KİŞİ BAŞI 5 BİN DOLAR

Yasa dışı yollarla İtalya'ya gitmeyi hayal eden 50 Suriyeli, 3 gün önce Akdeniz ilçesine bağlı Karaduvar Mahallesi'nden 15 metrelik bir balıkçı teknesine bindi. İçinde bulundukları tekneyle Akdeniz açıklarında 3 gün boyunca dolaştırılan mülteciler, daha sonra 'Burası İtalya' denilerek Mersin'in Yenişehir ilçe sınırları içerisindeki Tenis Kulübü önündeki kumsala bırakıldı. Teknenin kaptanı ile sayıları öğrenilemeyen insan kaçakçıları jet skiyle olay yerinden uzaklaştı.

ARA SOKAKLARA KAÇTILAR

Tekneden inen Suriyeliler telaşla kaçmaya başladı. Olayı gören vatandaşların durumu 155'e bildirilmesiyle çevreye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Ara sokaklara yaşanan kovalamaca sonrasında yakalanan 50 Suriyeli, İnönü Bulvarı üzerinde toplandı. Bir hayli yorgun ve bitkin oldukları gözlenen mültecilerin hali yürekleri burktu. Kimlikleri alınan mülteciler Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Kaçarken bacağını kıran bir kişi de hastanede tedavi altına alındı. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

FİLMDE DE AYNISI OLMUŞTU

Mersin'de yaşanan olay, akıllara Şener Şen ile İlyas Salman'ın başrollerini paylaştığı 'Banker Bilo' filmini getirdi. Ertem Eğilmez'in 1980'de çektiği filmde Maho (Şener Şen), köylüsü olan Bilo'yu (İlyas Salman) ve bir grup köylüyü Almanya'ya götürmek için paralarını alır. Kamyona binen köylüleri, Almanya'da değil İstanbul'da indirir. Bilo ve arkadaşları, durumu ancak İstanbul sokaklarında bir süre dolaştıktan sonra anlayabilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Banker Bilo hikayesi Mersin'de gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN