Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Makarna anavatanında 10 bin kişiye bulgur dağıtıldı

Giriş Tarihi: 8.8.2015
Makarna anavatanında 10 bin kişiye bulgur dağıtıldı
Makarna, Bulgur, Bakliyat, Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG), İtalya'da düzenlenen Expo Milano 2015'te Türkiye'den getirdiği bulguru, 10 bin adet 150 gramlık keseler halinde fuardaki ziyaretçilere İngilizce ve İtalyanca pişirme tarifleriyle birlikte dağıttı. MBTG Başkanı Mehmet Surur Aydın, bulgurun milli bir yiyecek olduğunu ve Amerika'dan Uzak Doğu'ya kadar bulguru ihraç etmek için tanıtım atağına başladıklarını söyledi.

GELECEĞİN GIDASI İÇİN

Expo Milano 2015 'Gezegeni beslemek ve yaşam için enerji' sloganıyla İtalya'nın Milano kentinde kapılarını ziyaretçilere açtı. Günde ortalama 150 bin kişinin ziyaret ettiği fuar 147 ülkenin katılımı ile gerçekleştiriliyor. Güneydoğu Anadolu İhracatçıları Birliği çatısı altında bulunan Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG), "Geleceğin gıdası için tarihin irdelenmesi" temasıyla Türk ürünlerini tanıttı. Nar ile sembolize edilen tanıtım kapsamında Türkiye'yi temsilen çeşitli faaliyetler gerçekleştirildi.

YILDA 8 KİLO MAKARNA

Türkiye'de de bulgur ve makarnanın hak ettiği ölçüde tüketilmediğini dile getiren Aydın, "Bulgurda kişi başı yıllık 8 kilogram tüketim var. Bu 18 kilogram olmalı. Makarnada da kişi başı tüketimimiz 6 kilogram. O da batı ülkelerindeki gibi en az 24 kilogram olmalı" şeklinde konuştu. Toplumda makarnanın kilo aldırdığı şeklinde bir algı olduğunu anlatan Aydın, "Anadolu'nun durum buğdayı irmiğinden imal edilen makarna kilo aldırmaz. Çünkü buğday tanesi nişastaya dönmemiştir. Makarnaya sos, et, yağ koyarsanız başka. Ama makarna tek başına diyet yemeği şeklinde bile tüketilebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makarna anavatanında 10 bin kişiye bulgur dağıtıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN