Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel okullar mercek altında

Paralel okullar mercek altında

Adana'da Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen okullarla dershanelere baskın düzenlendi. Yapılan denetimler sonunda yasal prosedürleri eksik olan okullara el konulacağı bildirildi

Adana'da Paralel Yapı ile mücadelede geri adım atılmıyor. Fetullah Gülen Örgütü'ne yakınlığı ile bilinen okullarla dershanelere polis gözetiminde baskın yapıldı. 150 kişilik bir ekip merkez ve ilçelerdeki 11 okul ile 18 dershaneyi didik didik aradı. Çevre ve Şehircilik, Milli Eğitim, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Halk Sağlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, vergi müfettişleri, İtfaiye daire Başkanlığı, Seyhan Belediyesi İmar Dairesi Başkanlığı ekipleri, Özel Burç Okulları, Işık ve FEM dershanelerinin merkez ve ilçelerindeki şubelere giderek çok sayıda evrak, dosya ve bilgisayar kayıtlarına el koydu. Hazırlanacak rapora göre yasalara aykırı hareket eden okullara devletin el koyacağı ifade edildi.

KAPSAMLI BİR DENETİM

Son zamanlarda Gülen cemaatine yakın olduğu öne sürülen okul ve dershanelerle ilgili gelen ihbarlar üzerine harekete geçildi. Adana Valiliği Türkiye'ye örnek olacak bir çalışmaya imza attı. Bu eğitim kurumlarına bugüne kadar polis tarafından yapılan operasyonların yerine devletin bütün birimlerinin ortak hareket etmesi istendi. Gelen talimat üzerine Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu başkanlığında toplanan Çevre ve Şehircilik, Milli Eğitim, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Halk Sağlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, Seyhan Belediyesi İmar Dairesi, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve vergi müfettişleri Adana polisi ile birlikte hareket ederek kapsamlı bir denetim yaptı.

OKULLAR ve DERSHANELER

Yaklaşık 150 kişilik bir denetim ekibi, Özel Burç Çukurova İlkokulu ve Ortaokulu , Özel Burç Vural Anadolu Lisesi, Özel Burç Fen Lisesi, Özel Burç Vural İlkokulu ve Ortaokulu, Özel Burç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Özel Burç İlkokulu ve Ortaokulu, Özel Burç Üçgül Anadolu Lisesi, Özel Burç Üçgül Fen Lisesi, Özel Burç Üçgül Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, Ceyhan Özel Burç İlkokulu ve Ortaokulu, Kozan Özel Burç Mimar Fatma Tutar İlkokulu, Ceyhan Özel Burç İlkokulu ve Ortaokulu, ile Işık Dershanesi ile FEM Akademi Dershanesi'ne yönelik denetimlerinde evraklar detaylı bir şekilde incelendi, lüzumlu görülen evraklara ve bazı bilgisayar hard disklerine el konuldu.

DEVLET EL KOYABİLİR

Bu arada bazı okul yöneticileri denetim için gelen ekiplere karşı direndi. Avukatları gelmeden arama yaptırmayacaklarını söyleyen yöneticiler, avukatlar geldikten sonra arama ve inceleme yapılmasına izin verdi. 12 okul ile merkez ve ilçelerde toplam 18 dershaneye düzenlenen baskınlarda elde edilen evraklar detaylı biçimde incelenecek, hazırlanacak raporlar Valiliğe teslim edilecek. İlgili bakanlıklara gönderilecek raporlar doğrultusunda yasalara uymayan, kanuni yükümlülüklerini yerine getirmeyen, aksaklıklar görülen eğitim kurumlarının devlet bünyesine alınacağı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel okullar mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN