Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eşleri sayesinde hayata tutundular

Böbrek hastalığı nedeniyle zor günler yaşayan Kahramanmaraşlı iki böbrek hastası eşlerinin böbrekleriyle zorlu süreci atlatarak normal hayata yeniden döndüler

Giriş Tarihi: 12.8.2015
Eşleri sayesinde hayata tutundular
Kahramanmaraşlı 2 böbrek hastasına, Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde yapılan operasyonlarda, eşlerinin verdikleri böbrekler nakledildi. Hastalar, eşlerinin özverisi sayesine sağlıklarına kavuştu.

2007'DE öğrendi

Bir kamu kurumumda memur olarak çalışan Fatma Sarı (32), 2007 yılında tansiyon şikayeti ile gittiği hastanede böbrek hastası olduğunu öğrendiğini ve bu yıl şubat ayından itibaren ilaç tedavisine başlandığını anlattı. Rahatsızlığı ilerlediği için doktorunun ya diyaliz tedavisine başlaması ya da nakil olması gerektiğini söylediğini belirten Sarı, "Bunun üzerine eşim Fahri Sarı, doku uyumu olursa böbreğini vereceğini söyledi" dedi.

"O AN KARAR VERDİM"
Eşinin kararı üzerine araştırma yaptıklarını ve daha önce Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde başarılı nakiller geçiren hastalarla görüştüklerini anlatan Fatma Sarı, "Onların önerisi üzerine hemen işlemleri başlattık. Nakil işlemi yapılırken biraz da olsa korkularım vardı. Ama korktuğum kadar zor değilmiş. Bu yüzden çok mutluyum. Eşimden de Allah razı olsun. Sayesinde sağlığıma tekrar kavuştum" dedi. Fahri Sarı ise "Diyaliz tedavisine girenlerin yaşadıkları sıkıntıları görünce hemen o an nakil için böbreğimi vermeye karar verdim" diye konuştu.

2 YILDIR BÖBREK HASTASI
Yine Kahramanmaraş'ta bir kurumda memurluk yapan Sadık Topal (41) da 2 yıl önce böbrek hastası olduğunu öğrendiğini belirterek, "Diyaliz süreci çok zor geçti. Zaman kaybı, iş kaybı, motivasyon ve moral bozukluğu gibi şikayetlerim oldu. Hastalığımı öğrendikten sonra kadavra için başvuru yaptım. Ancak eşim yaşadıklarıma daha fazla dayanamadı ve böbreğini vermek istedi. Eşime teşekkür etmek istiyorum. Onun sayesinde bu zor günleri de birlikte atlattık" dedi. 3 çocuk annesi olan Emine Topal (39) ise eşinin böbrek hastası olduğunu duyduğu ilk anda böbreğini vermek istediğini ancak 3'üncü çocukları yeni doğduğu için nakli ertelediklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşleri sayesinde hayata tutundular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN