Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolsuzluk iddiası MASAK'ın önünde

CHP'li Macit Özcan, oğlu, kardeşleri ve çok sayıda iş adamının aralarında bulunduğu 21 şüphelinin ihale yolsuzluğu paralarını yasadışı yollardan akladığı iddiasını MASAK araştırıyor

Giriş Tarihi: 17.8.2015
Yolsuzluk iddiası MASAK'ın önünde
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde milyonlarca liralık yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar tarafından hazırlanan ve Mersin Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede yer alan dönemin CHP'li Belediye Başkanı Macit Özcan, oğlu İlker Özcan, kardeşleri Sacit ve Tacit Özcan, iş adamı Cengiz Akray, Erol Avgören, Metin Akray, Emin Ucuz ve dönemin Fen İşleri Daire Başkanı Abbas Sayılır'ın aralarında bulunduğu 21 şüpheli hakkında TCK'nın 282'inci maddesi gereğince 'Suçtan kaynaklanan gelirleri aklama' suçundan ayrılma kararı verildi. Konu Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı'na (MASAK) iletildi. Buradan gelecek rapor doğrultusunda zanlılar hakkında yeni bir dava açılacağı ya da iddianame ile birleştirileceği bildirildi.

MASAK İNCELEMESİ

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2011/22146 soruşturma nolu dosyasında Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar 2015/1267 nolu kararıyla şüpheliler Macit Özcan, oğlu İlker Özcan, kardeşleri Sacit ve Tacit Özcan, Cengiz Akray, Erol Avgören, Metin Akray, dönemin Fen İşleri Daire Başkanı Abbas Sayılır ve müteahhit iş adamı Emin Ucuz gibi isimlerin arasında bulunduğu 21 şüpheli hakkında İhale yolsuzluğundan elde ettikleri gelirlerin bir kısmını yurt dışına çıkarmak, bir kısmının gayrimeşru kaynağını gizleyerek ya da meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak maksadıyla çeşitli işlemlere tabi tutarak aklama yoluna gittikleri iddiasına yönelik olarak TCK'nın 282'inci maddesi kapsamında yapılan soruşturmada, 20.05.2015 tarihinde MASAK'a ayrıntılı inceleme için talimat yazıldığı, MASAK'ın incelemesinin uzun sürebileceği ihtimaline binaen konunun iddianameden ayırma kararı verildiği belirtildi. TCK'nın 282'inci maddesinde tanımlanan "Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçundan ayrılan soruşturmaya Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2015/27729 soruşturma sayılı dosyası ile devam edileceği belirtildi.

KABUL EDİLDİ

Bilindiği gibi, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde CHP'li Macit Özcan'ın başkan olduğu 2011-2014 yıllarına rastlayan dönemde yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı, rüşvet alıp verildiği, edimin ifasına fesat karıştırıldığı, Satıştay denetçilerine rüşvet verildiği, kadın temin edildiği iddiasıyla 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından yapılan eş zamanlı operasyonda 40 kişi gözaltına alınmış, Macit Özcan, Erol Avgören, Cengiz Akray ve Tayfun Özdemir hakkında ise tutuklama kararı verilmişti. Tutuklanan 15 kişi ise geçtiğimiz Haziran ayında adli denetim kararı ile tahliye edildi. Bu sırada Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar tarafından hazırlanan 205 sayfalık 49 sanıklı iddianame Mersin Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

YASA MADDESİ NE DİYOR
TCK 282. Madde Metni ise şu şekilde: Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama MADDE 282 - (1) Alt sınırı altı ay veya daha fazla hapis cezasını gerektiren bir suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini, yurt dışına çıkaran veya bunların gayrimeşru kaynağını gizlemek veya meşru bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak maksadıyla, çeşitli işlemlere tâbi tutan kişi, üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. (2) Birinci fıkradaki suçun işlenmesine iştirak etmeksizin, bu suçun konusunu oluşturan malvarlığı değerini, bu özelliğini bilerek satın alan, kabul eden, bulunduran veya kullanan kişi iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.(*) (3) Bu suçun, kamu görevlisi tarafından veya belli bir meslek sahibi kişi tarafından bu mesleğin icrası sırasında işlenmesi halinde, verilecek hapis cezası yarı oranında artırılır. (4) Bu suçun, suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, verilecek ceza bir kat artırılır. (5) Bu suçun işlenmesi dolayısıyla tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur. (6) Bu suç nedeniyle kovuşturma başlamadan önce suç konusu malvarlığı değerlerinin ele geçirilmesini sağlayan veya bulunduğu yeri yetkili makamlara haber vererek ele geçirilmesini kolaylaştıran kişi hakkında bu maddede tanımlanan suç nedeniyle cezaya hükmolunmaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolsuzluk iddiası MASAK'ın önünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN