Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mucit hocalardan hayat kurtaran buluş

Giriş Tarihi: 19.8.2015
Mucit hocalardan hayat kurtaran buluş
İnsan ölümlerine en çok neden olan ateşli silah ve bıçak yaralanmaların önüne geçmek adına 7 yıl süren çalışmanın sonrasında Türk doktorları, sağlık alanında çığır açacak bir buluşa imza attı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mahmut Tokur ve ekibi, projesi hazırlanan kalp tamir kiti ile akciğer göğüs drenaj ismiyle geliştirdiği iki ayrı yöntemle hastane sevki sırasında yaşanabilecek insan ölümlerinin önüne geçmeyi planlıyor. Yrd. Doç. Dr. Tokur'un ekibinde Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ergin, Doç. Dr. Mehmet Okumuş, Yrd. Doç. Dr. Şevki Mustafa Demiröz, Yrd. Doç. Dr. Muhammet Sayan, Doç. Dr. Mehmet Acıpayam, Yrd. Doç. Dr. Ali Erdal Karakaya yer alıyor.

ZAMAN KAZANDIRIYOR
Yrd. Doç. Dr. Mahmut Tokur, uluslararası tüm patentlerin alındığını ve seri üretime hazır olduklarını belirterek, "Silah ve bıçakla yaralanmalarda, hem Türkiye'deki göğüs cerrahi uzmanı sayısının az olması, hem de bu tür vakalara çok acil müdahale edilmesi gerektiğinden çok sayıda insanımız hastane yolunda hayatını kaybediyor. Cihazlarımız bu kritik süreçte kalbinden ya da göğüs bölgesinden yaralanan hastaların kanama bölgelerine ulaşarak baloncuk tamponu vasıtası ile kanamayı durduruyor, içeride biriken kanı da tahliye ederek hastaya ameliyata kadar 5-6 saat zaman kazandırıyor" dedi.

TEK PROJE 2 ÜRÜN
Amaçlarının hasta sevki sırasında yaşanan insan ölümlerini en aza indirmek olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mahmut Tokur, "Hasta sevki sırasında kayıpları önlemek ya da azaltmak için yola çıktık. Bu nedenle bir ARGE projesi geliştirdik. Tek projemizden iki ürün çıktı aslında. Birincisi kalp yaralanmalarında kullanılmak üzere kalp tamir kiti, diğeri akciğer yaralanmalarına müdahale etmek için göğüs drenaj ikinci ürünümüz. 2008 yılında başladığımız bu proje 2015 yılında ARGE'si tamamlanmış, bilimsel makaleleri yayınlanmış ve seri üretime hazır hale gelmiş bir ürün olarak şu an kayıtlarımızda bulunuyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mucit hocalardan hayat kurtaran buluş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN