Tarlada bulunan iskelet bir mamuta ait olabilir

Giriş Tarihi: 20.8.2015
Tarlada bulunan iskelet bir mamuta ait olabilir
Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde çiftçilik yapan Nihat Polat, Gavur Gölü'nde kiraladığı tarlayı sürerken, traktörün pulluğuna sert bir cisim takıldığını fark etti. Polat, traktörü durdurup incelediğinde, daha önce bölgede bulunan ve Kahramanmaraş Müzesi'nde sergilenen antik fil fosiline benzeyen bir hayvan iskeleti olduğunu fark etti. Bunun üzerine müze yetkililerine bildirdi. İskeletin, yaklaşık 3 milyon yıl yeryüzünde yaşayan ve M.Ö. 1700'lü yılarda soyu tükenen mamutlara ait olma ihtimali üzerinde duruyor.

İNCELEMEYE ALINDI
Tarlaya gelen müze görevlileri, yaptıkları ilk incelemede, cismin fosil olabileceğini ifade etti. Açıklama yapmayan görevliler, çıkan parçaları incelemek üzere götürdü. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Fetih Yanardağ ise bulunan parçaların kent müzesinde sergilenen ve "mamut" olarak bilinen "antik fil" fosili ile büyük benzerlik gösterdiğini söyledi. Yanardağ, İl Kültür Turizm Müdürlüğü uzmanlarının iskeletin bulunduğu alanda inceleme başlattığını belirtti.

40 YIL ÖNCE DE BULUNMUŞTU

Yanardağ, şöyle konuştu: "Bulunan parçaların yaklaşık 40 yıl önce aynı bölgeden çıkartılan ve Kent Müzesi'nde sergilenen mamut fosiline benzediğini düşünüyoruz. Uzmanların yapacağı analizler, fosilin neye ait ve kaç yıllık olduğunu ortaya koyacak. Eğer kültür envanterimizde değer ifade ediyorsa çıkarılan parçalar sergilenecek. Bulunan parçalar bize bu alanın çok eski bir yerleşim yeri ve antik çağlara uzanan bir bölge olduğunu gösteriyor."

ELEPHAS CİNSİNE BENZİYOR
Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurdan İnan, çiftçinin bulduğu cisimlerin görsellerine göre buluntuların filgillerden Elephas cinsine ait olabileceğini belirtti. Elephas yanak diş levhalarının, bulunan parçada olduğu gibi birbirine paralel olduğunu belirten Prof. Dr. Nurdan İnan, "Oldukça iri olan dişlerinin genişlikleri de fazla" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarlada bulunan iskelet bir mamuta ait olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN