SANKO'nun yeni barajı üretimde

Giriş Tarihi: 23.8.2015
SANKO'nun yeni barajı üretimde
SANKO Holding tarafından Tokat'ın Erbaa İlçesi Karanlıkdere mevkiinde, Kelkit Çayı üzerinde inşa edilen Tepekışla Barajı ve Hidroelektrik Santralı'nda (HES) enerji üretimine başlanıldı. SANKO Enerji Grubu şirketlerinden ARK Enerji tarafından yapımına 2013 yılı ikinci yarısında başlanılan Tepekışla Barajı ve HES, kurulu gücü dikkate alındığında, rekor denilebilecek bir sürede, 25 ayda tamamlandı. 33 milyon metreküp su toplanacak olan baraj 150 milyon dolara mal oldu.

GEÇİCİ KABUL YAPILDI

DSİ tarafından geçen ay "Su Yapıları Kabulü" yapılan ve 70 MW kurulu güce sahip olan Tepekışla Barajı ve HES, Şahruh Öztürk başkanlığında, Aziz Kömürcü, Nuri Kara, Selim Boyraz ve Taha Tuna'dan oluşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı heyetinin değerlendirmeleri sonrasında kısmi geçici kabulü yapılarak üretime alındı.

BAZI PARÇALAR UÇAKLA GELDİ

SANKO Enerji Yatırım Koordinatörü Ahmet Sayın, türbin ekipmanları dışında projesi, imalat ve montajı tamamıyla yerli malzeme ve Türk mühendislerince yapılan Tepekışla Barajı ve HES'in yıllık 241 milyon kWh enerji üretimi kapasitesi bulunduğunu söyledi. Tepekışla Barajı ve HES'e, dünyanın en büyük yatay kaplan (SAM) tipi türbinlerin kurulduğuna dikkati çeken Sayın, "Santraldaki ekipmanlarından bazıları, ülkemizin elektrik ihtiyacı da göz önünde bulundurularak, bir an önce işletmeye geçilmesi için yurtdışından özel kargo uçağı ile getirtilmiştir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SANKO'nun yeni barajı üretimde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN