Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hububatçıların hedefi ihracatı düşürmemek

Yılın ilk 7 ayında 1,2 milyar dolara yakın ihracat yapan hububat-bakliyat sektörü, sıkıntılı geçen bu yılın ihracatını geçen yıla göre düşürmemeye çalışıyor

Giriş Tarihi: 24.8.2015
Hububatçıların hedefi ihracatı düşürmemek
OCAK- Temmuz 2015 döneminde 1 milyar 172 milyon 384 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren hububat ve bakliyat sektörü, bu yıl sıkıntılı geçmesine rağmen ilk 7 ayda geçen yılın rakamlarını yakaladı. Sektörün hedefi yılın toplamında 2014 ile aynı miktar ihracatı gerçekleştirebilmek. Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, birlik olarak sektörün ihracatının arttırılması yönünde yoğun bir mesai harcadıklarını söyledi.

EN BÜYÜK ALICI IRAK

Mahsum Altunkaya, sektörün hedeflerine ulaşabilmesi yönünde sürdürülen çalışmalara devam edildiğini, özellikle dünya genelinde tanıtım alanında yoğun bir faaliyet gösterildiğini belirterek gerek birlik gerekse MBTG söz konusu tanıtımlarda önemli roller oynadığını belirtti. 141 ülkeye ihracat yaptıklarını söyleyen Altunkaya, "İhracatımızı ülkeye göre yoğunluğunun sıralaması Ortadoğu, Afrika, Amerika, Avrupa ve Asya ülkeleri şeklinde gerçekleşiyor. En fazla ihracat yaptığımız ülkeler Irak, Suriye, Sudan, Benin, Suudi Arabistan, Libya, İran, Lübnan ve ABD oldu. Ürün bazında ise bitkisel yağlar, un, bisküvi, makarna, margarin, irmik, bulgur, mercimek ilk sıralarda yer aldı" dedi.

İTALYA'YA GİDİLECEK
Tanıtım çalışmalarının büyük bir hızla sürdüğünü ifade eden Altunkaya, "14 Eylül'de İtalya'nın Milano kentinde gerçekleştirilecek olan Türkiye Milli Gününde yerimizi alacağız. 1-15 Ağustos tarihleri arasında Milano Expo 2015'te 15 gün ürün tanıtımı yaptık. ürünün tanıtımı yaptı. Yapılan tanıtım çalışmaların olumlu dönüşünü alıyoruz. Son olarak Hindistan ve Çin hükümetleri ülkemizden büyük oranlarda hububat bakliyat alımı yapmak üzere girişimde bulundular" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hububatçıların hedefi ihracatı düşürmemek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN