Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gündoğdu mezunları Massachusetts listesinde

Giriş Tarihi: 27.8.2015
Gündoğdu mezunları Massachusetts listesinde
Dünyanın en iyi üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından hazırlanan MIT Technology Review dergisi, bu yıl '35 Yaş Altı 35 Yenilikçi' listesinde 3 Türk kadınına yer verdi. Listeye her ikisi de 30 yaşında olan Adana Gündoğdu Koleji (AGK) mezunları Gözde Durmuş ve Canan Dağdeviren ile Duygu Kayaman girdi. Listedeki bir diğer Türk ise'Microsoft'ta satış uzmanı olarak çalışan 26 yaşındaki Duygu Kayaman. 1999'dan beri yapılan ve daha önce Facebook'tan Mark Zuckerberg, Google'dan Sergey Brin ve Grafen'in öncüsü Nobel Fizik ödüllü Konstantin Novoselov gibi isimlerin olduğu liste, ABD'de bilim alanında en prestijli seçkiler arasında gösteriliyor. İsimler; mucitler, girişimciler, vizyonerler, iyilikseverler ve öncüler olmak üzere beş başlıkta belirleniyor.

İCATLARI VAR
'Mucitler' başlığı altındaki 9 isimden biri olan malzeme bilimcisi AGK Mezunu Canan Dağdeviren, dünyada medikal teknolojilerde çığır açıcı buluşlarıyla adından söz ettiriyor. Sabancı Üniversitesi mezuniyeti sonrası 2009'da ABD Illinois Üniversitesi'nde malzeme bilimi ve mühendisliğinde Fulbright bursu ile doktorasını tamamlayan Dağdeviren, çalışmalarına Harvard Üniversitesi'nde ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde devam ediyor. Geliştirdiği en önemli icatlar arasında, cilt kalitesini ölçümleyebilen bir sensör yer alıyor. Dağdeviren'in medikal teknoloji alanında diğer önemli buluşu ise kendi enerjisini üreten ve kalp pillerinin yerini alması beklenen bir cihaz.

'HAVA'LI TESPİT
Listede 'Öncüler' grubu içindeki 9 kişi arasında yer alan AGK mezunu Gözde Durmuş, ABD Stanford Üniversitesi Gen Teknolojileri Merkezi'nde hücre konusunda çalışmalar yapıyor. Durmuş, hücrelerin fiziksel yapılarını tanılayan bir cihazla dünyada adından söz ettiriyor. Bu cihaz hücreleri manyetik bir alanda havaya kaldırıyor. Nasıl yükseldiklerini analiz ediyor. Bu sayede kan, kanser ve bakteri hücreleri tespit edilebiliyor. Çünkü farklı hücreler, değişen yoğunluk nedeniyle yer çekimine farklı tepkiler veriyor. Maliyeti bir doların altındaki cihaz, kanserde zahmetli ve pahalı teşhisleri sadece bir saat içinde yapabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gündoğdu mezunları Massachusetts listesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN