Başkan Sözlü'ye soruşturma izni

İçişleri Bakanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün Ceyhan Belediye Başkanlığı dönemindeki yolsuzluk iddialarına ilişkin olarak soruşturulmasına izin verdi

Giriş Tarihi: 31.8.2015
Başkan Sözlü'ye soruşturma izni
Adana Büyükşehir Belediyesi Hüseyin Sözlü'ye yargı yolu gözüktü. İçişleri Bakanlığı Başkan Sözlü hakkında, Büyükşehir ve Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde araç alım ihalesini ihlal, imar yolsuzluğu ve kamuyu zarara uğratma iddialarıyla ilgili olarak soruşturma açılmasına izin verdi. Başkan Hüseyin Sözlü ile birlikte Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Şaban Acar, bazı meclis üyeleri ve ilgili şube müdürlerine de soruşturma izni verildi.

BAKANLIKTAN İNCELEME

Başkan Sözlü hakkında Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde başlayan iddialar Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemine de uzanıyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan incelemede meclisin verdiği yetkiyle 2011 yılında makam aracı alan Hüseyin Sözlü, dönemin Ceyhan Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Acar'ın ve Taşıt Alım İhale Komisyonu üyelerinin 237 Sayılı Taşıt Kanunu'nun 9'uncu maddesine aykırı hareket ederek kamuyu 20 bin 684 lira zarara uğrattığı belirlendi.

KAMU ZARARA UĞRATILDI

Ceyhan Belediyesi tarafından yapılan muhtelif cadde ve sokaklarda yol ve kaldırım çalışmaları ihalesini kazanan firmaya iş bitirilmediği halde gerçeğe aykırı bir şekilde belgeler düzenlendiği belirlendi. Bu yolla "sözleşme gereği yapılması gereken fakat yapılmayan işler" ve "iş artışı sonucu yapılması gereken fakat yapılmayan işler" için toplam 1 milyon 285 bin 492 lira ödeyerek kamu zararına sebebiyet verildiği anlaşıldı. Hak ediş ödemelerinde ise kesin kabul eksikliklerine karşın sözleşme gereği kesilmesi gereken yüzde 5'lik kesintileri yapmamak suretiyle şirkete menfaat sağlandığı ortaya çıktı.

TEMİNAT MEKTUBUNU ALMADI

Adana Valiliği Devir Tasfiye Paylaştırma Komisyonu, 6360 sayılı kanunun ışığında bu ihaleye ait borcu Büyükşehir'e devretti. Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Sözlü, ihale dosyası ve kesin teminat mektubunu teslim almayınca kesin kabul işlemleri, sözleşmenin fesih ve kesin teminatın gelir kaydı gibi işlemler yapılamadı. Böylece 29 Aralık 2014 tarihinde vadesi dolan 336 bin 174 liralık kesin teminat mektubunun TUİK tarafından yayımlanan aylık toptan eşya fiyat endeksine göre güncellemek suretiyle nakde çevrilerek belediye bütçesine gelir kaydı yapılmasının önüne geçti.

BELEDİYENİN HAKKINI ARAMADI
İncelemede kamunun 336 bin 174 lira zarara uğratılmasının yanında belediyenin, işin bitirilmemesinden kaynaklı uğramış olduğu zararın yüklenici firmadan tazminine yönelik hiçbir girişimin yapılmadığı görüldü. Bununla birlikte yüklenici firmanın kamu ihalelerinden yasaklanması için gerekli yasal süreç başlatılmayarak ilgili firmaya menfaat sağlandığını ortaya çıkaran bakanlık, Sözlü ile birlikte Fen İşleri Daire Başkanı Ragıp Bekaroğlu ve Mali Hizmetler Daire Başkanı Mustafa Hakan Aslan için soruşturma izni verdi.

YEŞİL GASPINA CEYHAN'DA BAŞLAMIŞ
İncelemede Adana Büyükşehir Başkanlığı görevine geldikten sonra yeşil alan gasplarıyla gündeme gelen Sözlü'nün bu konuda Ceyhan'da da sabıkalı olduğu gerçeği ortaya çıktı. Belediye Hizmet Alanı'nı akaryakıt istasyonuna çeviren Sözlü, aynı 1/1000 ölçekli uygulama planıyla, park alanı olan 392 ada 28 parseli konut ve ticaret alanına dönüştürdü. Eşdeğer alan yaratmayan, nazım imar planına uygun olmayan bir uygulamayla imar planı değişikliği yaparak suç işlenirken rantın yolu açıldı. Bakanlık, Sözlü ve karara olumlu oy veren meclis üyeleri ile Ceyhan Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Acar ve İmar ve Şehircilik eski Müdürü Kubilay Tuncer için soruşturma izni verdi.

HİZMET ALANI PEŞKEŞ ÇEKİLDİ
Bakanlık incelemesinde Başkan Sözlü'nün imar konusunda da önemli yanlışlara imza attığı anlaşıldı. İmar planında konut alanı olarak kullanılan "Belediye Hizmet Alanı" Ceyhan Belediye Meclisi'nin 7.6.20111 tarih ve 38 sayılı kararıyla "Akaryakıt - LPG Satış ve Servis İstasyonu" ve konut alanı olarak değiştirildi. Konunun araştırılmasında söz konusu meclis kararının söz konusu bölgede eş değer alan yaratılmadığı için o dönem yürürlükte olan Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmeliğe, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nin 17. maddesi ile 015 sayılı Petrol Piyasası Kanununa aykırı olduğu anlaşılınca Sözlü ile birlikte karara olumlu oy veren meclis üyeleri, Ceyhan Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Acar ve İmar ve Şehircilik eski Müdürü Kubilay Tuncer için soruşturma izni verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Sözlü'ye soruşturma izni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN