Anız belası yine başladı

Anız yakmanın cezası dekar başına 35 lira olunca yangınların önüne geçilemez oldu. Yetkililer, anız yangınlarının milyonlarca lira zarara yol açtığını söyledi

Giriş Tarihi: 1.9.2015
Anız belası yine başladı
Çukurova'nın bereketli topraklarında mısır hasadının ardından 2. ve 3. ürünü ekmek isteyen üreticinin tarladaki anızları yakılması sonucu Adana'da gökyüzünü sis ve duman kapladı, evlere anız külü yağarken vatandaşlar nefes alamaz oldu. Anız yakanlara dekar başına 35 lira gibi küçük bir ceza verilmesinin de bu yangınların sayısının artmasına neden olduğu bildirildi. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, anız yangınlarının tarım alanlarını tehdit ettiğini ve milyonlarca lira zarara yol açtığını söyledi.

HER YANA DAĞILIYOR

Yaz aylarının sonlarına gelinmesiyle birlikte Çukurovalı çiftçiler topraklarına ikinci ve ürüncü ürünlerin ekiminin hazırlığına başladı. Masraf ve iş gücü tasarrufu yapmak isteyen çiftçiler, mısır hasadından arta kalanları yakarak yok ediyor. Anız yakma işi bilinçsiz birçok çiftçi tarafından uygulanırken, tasarruf ettiğini zanneden üretici toprağının veriminin düşürdüğünün farkına varmıyor. Tarladaki yoğun kül ve duman ise kentin dört bir yanına dağılarak insanları rahatsız ediyor.

EN AZ 100 KAT ARTMALI

Her yıl aynı çileyi çeken Adanalılar bu duruma büyük tepki gösteriyor. Anız yangınlarının başlamasıyla birlikte resmen zehir soluduklarını belirten vatandaşlar, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı anız yakanlara 35,16 TL ceza verilmesini kararlaştırmış. Bu kadar az ceza olursa anız yangınlarının önüne geçilmez. En az 100 kat artmalı. Her yıl bu sıkıntıyı yaşamaktan bıktık" dedi. Bu arada Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından üreticilere uyarı mektubu gönderildiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anız belası yine başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN