Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Domates 40 kuruşa bile alıcı bulamıyor

Giriş Tarihi: 2.10.2015
Domates 40 kuruşa bile alıcı bulamıyor
Mersin'in Erdemli ilçesindeki domates üreticisi, yetiştirdiği ürününü satmakta zorlanıyor. Erdemli Ziraat Odası Başkanı Ahmet Öğer, ilçe merkezi ve çevresinde 200 bin dekarda 2 milyon ton domates yetiştirildiğini söyledi. Domatesin bu yıl üreticisini üzdüğünü belirten Ahmet Öğer, markette 3 liraya kadar alıcı bulan domatesin dalında 40 kuruşa alıcı beklediğini, başta Rusya olmak üzere Irak, Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan gibi Ortadoğu ülkelerine ihracat yapılamadığı için de fiyatların çok düşük olduğunu kaydetti.

İÇ TÜKETİM DE AZALDI
Öğer, şunları söyledi: "Türkiye'nin yüzde 65 limon üretimini tek başına karşılayarak yurda önemli ölçüde döviz girdisi sağlayan Erdemli, son yıllarda suyun kırsal alanlara da gelmesi ile sebze üretimini artırdı. Ülkede tarımsal üretim planlaması olmadığı için üretici takım komşusundan etkilenerek o ne ekerse onu ekmeye başladı. Erdemli yaylalarında ülkemizin en güzel domatesi yetişiyor, haliyle de üretim fazlalığı ortaya çıkıyor. Çiftçimiz tüm umutlarını tarlasına diktiği fideye bağlamış, domatesin iyi fiyat etmesini bekliyordu. Başta Rusya olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ihracat yapılamıyor. Avrupa zaten bizden ürün almıyor. İç tüketim de azaldı, üretilen ürün satılamadığı için sıkıntı çok büyük."

1,5 LİRA OLMALI

Yetiştirdiği domatesi iyi paraya satacağını umut ederek banka kredisi kullanan üreticinin sıkıntısının her geçen gün büyüğünü kaydeden Öğer, "Domates şu anda en az 1,5 lira olması gerekir ki üretici yaptığı masrafı karşılasın. Dalında 40 kuruşa satalım diyoruz alıcı yok. Eğer fiyat 1,5 lira olsa çiftçi kendine gelir, borçlarını öder. Özellikle Rusya ve komşu ülkelere ihracat olsa domatesin kilosu o zaman 2 lira olur. Üretici kazandığı gibi ülkeye de ekonomik girdi sağlanmış olur. Ancak şu anda hiçbir hareket yok" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domates 40 kuruşa bile alıcı bulamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN