Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstikrarla ekonomi daha da güçlenir

Giriş Tarihi: 2.10.2015
İstikrarla ekonomi daha da güçlenir

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, güçlü ekonomilerin ardında o ülkede huzur ve güven ortamının yüksekliğinin yattığını belirtti

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu Türkiye'nin katma değeri yüksek ürünler üretmeye yönelmek zorunda olduğunu söyledi. Ülkenin gelişmesi için bunun gerekliği olduğunu kaydeden Topçuoğlu, güçlü ekonomilerin ardında huzur ve güven ortamının yattığını, o nedenle seçim sonrasında siyasi istikrar beklediklerini söyledi.

AR-GE'NİN PAYI ARTMALI

Türkiye'nin son 12 yılda ciddi atılımlar yaptığını belirten Topçuoğlu, "Türkiye'nin belki de en büyük handikapı olarak nitelendirilebilecek bir durum, katma değeri yeterince yüksek olan mallar üretemiyor olmasıdır. Dünya ekonomik değer üretiminin bilgi ekonomisi çerçevesinde şekillendiği gerçeğinden yola çıkarsak, katma değeri yüksek malları üretmenin ne denli önemli olduğunu daha iyi kavramış oluruz. Yüksek katma değerli mal üretmek için de, AR-GE harcamalarının bütçe içindeki payının artırılması gerekiyor" dedi.

İNOVASYON BİLİNCİ VERİLMELİ
Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın bu konudaki hassasiyetiyle ciddi gelişmeler yaşandığını, ancak bunun yeterli olmadığını kaydeden Topçuoğlu, "Üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir. AR-GE ve inovasyon bilincinin eğitimin ilk kademelerinden itibaren öğrencilere verilmesi, yeni yetişen nesillerin bu bilinçle eğitilmeleri elbette iş dünyasına büyük bir katkı olarak geri dönüşüm sağlayacaktır. Bunun gelecekte daha da artacağına olan inancım tamdır" diye konuştu.

TERÖR SONRA ERMELİ

1 Kasım genel seçimlerini de değerlendiren Topçuoğlu, seçim sonucunda istikrarı sağlayacak bir sonuç umduklarını söyledi. Topçuoğlu, "7 Haziran'dan bu yana Türkiye'nin gündeminde birinci sırada yer alan terörün bir an önce sonlandırılması ve istikrarı sağlayacak bir sonucun 1 Kasım sandığından çıkmasını diliyoruz. Yaşanan olaylar elbette ekonomiyi etkiliyor. Bir ülkede huzur ve güven, buna paralel olarak siyasi istikrar varsa o ülkede ekonomi güvenli bir limandadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstikrarla ekonomi daha da güçlenir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN