Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Zehirli gıda' iddiası asılsız

Giriş Tarihi: 2.10.2015
'Zehirli gıda' iddiası asılsız

iddiası asılsız Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, 'İlaç kalıntısı nedeniyle dönen ürünler Türkiye'de tüketiliyor' iddialarının tamamen yalan olduğunu söyledi

Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği ve Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, bazı gazetelerde "Zehirli gıdaları bize yediriyorlar" şeklinde çıkan haberin asılsız olduğunu söyledi. Haberde Türkiye'den ihraç edilen ve tarım ilaçları kalıntısı ile trips bulunduğu için iade edilen tarım ürünlerinin iç piyasaya satıldığının iddia edildiğini belirten Kavak, "2011 yılından bu yana ihraç ettiğimiz yaş meyve ve sebze ürünlerinde kimyasal kalıntılardan dolayı ülkemize hiçbir ülkeden bildirim gelmediği gibi, Türkiye'ye herhangi bir ürün iadesi söz konusu olmamıştır" dedi.

RUSLAR TAKDİR EDİYOR

Kavak, son 10 yılda kimyasalların kullanımı konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, İhracatçı Birlikleri ve diğer paydaş kurum ve kuruluşların ortak çalışmaları sonucu üreticilerin üretim bilinci ve modern tarım uygulamaları konusunda büyük bir başarı sağlandığını kaydetti. Ali Kavak, Rusya'nın üst düzey yetkililerinin uluslararası platformlarda Türkiye'nin bu konudaki çalışmalarını takdire şayan bulduklarını ifade ettiğini vurguladı. Ali Kavak şöyle devam etti: "Yıllık 3,5 milyon ton ihracatı ve ülkeye sağladığı 2,5 milyar dolar döviz girdisi ile yaş meyve ve sebze sektörü ülkemizde milyonlarca insana istihdam sağlamaktadır. Sektörle ilgili bu aslı olmayan haberlerin basında yer alması ve bu haberin kaynağının TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı'nın olması esef vericidir. Bu tür asılsız haberler özellikle üreticimize ve sektöre büyük zararlar vermektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Zehirli gıda' iddiası asılsız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN