Deneme yanılma usulü kirlettiler

Adana Büyükşehir Belediyesi bir firmaya deneme amaçlı hissedilebilir yüzey çalışması yaptırdı. Baştan savma yapılan çalışma hem görüntü kirliliği yarattı hem de tehlikeli olmaya başladı

Giriş Tarihi: 3.10.2015
Deneme yanılma usulü kirlettiler
Adana Büyükşehir Belediyesi'nin görme engelliler için deneme amaçlı yaptırdığı hissedilebilir yüzey, dana üçüncü ayını tamamlamadan bozuldu. Engelli vatandaşları umutlandıran çalışma, birkaç noktadan sökülmeye başladı bile. Hissedilebilir yüzey, sadece engelli vatandaşlar için değil tüm yayalar için tehlike yaratmaya başladı. Çevre ve görüntü kirliliğine neden olan hissedilebilir yüzey şeritleri iyi monte edilmediğinden hava kalkan uçları yayalara tehlike yaratmaya başladı. Hissedilebilir yüzey çalışması ilk olarak Atatürk Caddesi'nde uygulanmaya başladığında, "Engelsiz Adana" için önemli bir adım olarak değerlendirildi. Ancak çalışmanın daha ikinci gününde sarı şeritlerin bazı yerlerde söküldüğü görüldü. İşi yapanlar bunu "hissedilebilir yüzeyin suyla temas etmesi" olarak açıkladı. Yapılan çalışmalardaki aksamaları SABAH Güney 11 Temmuz günü "Hissedilebilir beceriksizlik" başlığı ile manşete taşındı.

BÜYÜKŞEHİR SEYREDİYOR

Aradan üç ay geçti. Deneme amaçlı yapılan çalışmaların baştan savma olduğunu, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de denetlemediğini anlatan haberimiz doğru çıktı. Atatürk Caddesi'nde yapılan halk tarafından sarı şerit olarak bilinen hissedilebilir yüzeyler görüntü kirliliğine yol açmaya başladı. Bazı bölümlerinde ise iyi montaj yapılamadığından uçları havaya kalktı ve sadece görme engelliler için değil, yayalar için de tehlike yaratmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi'nin her kuruşunda binlerce Adanalının hakkı olduğunun altını çizen vatandaşlar, "Bu halkın dişinden tırnağından artırarak ödediği vergilerle yapılan bu hizmetlerin gelişigüzel yapılmasına artık 'dur' denilmeli. Yeter artık. Başkan Hüseyin Sözlü başta olmak üzere tüm sorumluları göreve davet ediyoruz. Adana halkının parasını çar-çur ettirmeyin. Yapılan işleri denetleyin. Etek dolusu paralarla yapılan hizmetler uzun süre dayansın" diye tepki gösterdi.

YAYALAR İÇİN TEHLİKE OLUŞTURUYOR
Montajı sırasında baştan savma yapıldığı anlaşılan hissedilebilir yüzeyler, engellilere kolaylık sağlaması bir yana yayalar için de engel oluşturuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deneme yanılma usulü kirlettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN