Sağlıklı nesiller için 4-6 ay sadece anne sütü

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feride Yiğit, bebeklere ilk 4-6 ay sadece anne sütü verilmesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 7.10.2015
Sağlıklı nesiller için 4-6 ay sadece anne sütü
Her yıl 1-7 Ekim haftası kutlanan "Emzirme Haftası" ile anne sütünün önemi ve faydası vurgulanırken, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu (SBYO) Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Feride Yiğit, anne sütünün önemi ve faydasına dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Feride Yiğit ilk 4-6 ay sadece anne sütü vermenin yeterli olduğunu belirtti.

HER YÖNDEN FAYDALI

Yrd. Doç. Dr. Yiğit, anne sütünün önemini şöyle özetledi: "Anne sütünün faydaları saymakla bitmez. Bebek için en ideal besin, anne sütüdür. Anne sütü; mükemmel besin içeriğine sahip olduğu için kolay sindirilir, etkili bir şekilde kullanılır, mama ile beslenmeden daha ucuza mal olur. Bebek için en uygun ısıdadır, her zaman temizdir, hastalıklardan korur. Çocuğun ilerideki yaşam yıllarında alerji ve astım olma ihtimalini azaltır, kilo probleminin olmamasına yardım eder. Ayrıca dişlerin çarpık olmasını önler (yüzde 40 daha az olur)."

ANNEYE DE FAYDASI VAR

Anne sütünün anneye de faydalı olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Feride Yiğit, "Öncelikle doğum sonu kanama riskini azaltır, rahminin eski haline dönmesini kolaylaştırır. Menopozdan önceki dönemde meme kanseri, menopozdan sonraki dönemde kalça kırığı riskini azaltır. Yumurtalık kanseri riskini azaltır" diye konuştu. Annenin bebeği emzirmek yerine mamalar ile beslemeyi seçmesi durumunda hastalık riskinin artacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Feride Yiğit, "Eğer bebek mama ile beslenir, anne sütü ile emzirilmesi tercih edilmezse bebeğin; daha fazla ishal, solunum yolu hastalığı, alerji ya da kronik hastalığa yakalanma riski arttığı gibi, beslenme bozukluğu, A vitamini eksikliği ve obezite olasılığı artar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıklı nesiller için 4-6 ay sadece anne sütü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN