Sağlıkta 'Da Vinci' devrimi gerçekleşti

Giriş Tarihi: 8.10.2015
Sağlıkta 'Da Vinci' devrimi gerçekleşti

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde "Da Vinci Robotik Cerrahi'' yöntemi kullanılarak komplikasyonsuz olarak ilk mide küçültme ameliyatları gerçekleştirildi

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'ne başvuran beden kitle endeksleri 41 ve 40.7 olan iki kadın ile 48.3 olan erkek hastaya, Da Vinci Robot sistemi ile midelerine gastrik by-pass yöntemi uygulandı. Ameliyatlar Genel Cerrahi Uzmanları Dr. Süleyman Çetinkünar, Dr. Hasan Erdem, Doç. Dr. Edip Akpınar ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, bakanlığın girişimleriyle Adana'ya kazandırılan bu cihaz sayesinde çok önemli ameliyatların yapılacağını söyledi.

DAHA HIZLI KİLO VERECEKLER

Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan yaptığı açıklamada "Uzun yıllardır diyet yapmalarına rağmen kilo veremeyen hastalar, artık Da Vinci Robotik Cerrahi yöntemi ile daha hızlı ve komplikasyonsuz olarak kilo verebilecekler. Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi yüksek maliyetli bir cihaz olduğundan dolayı bu yöntemden sadece belli merkezler yararlanabiliyordu. Sağlık Bakanlığımızın girişimleriyle şehrimize kazandırılan bu cihazla artık, ilimiz ve bölge insanımız üstün teknoloji ürününden faydalanabilecek" dedi.

540 DERECE DÖNÜYOR
Dr. Süleyman Çetinkünar ve Dr. Hasan Erdem, "Obezite hastalarında, kalın yağ tabakası cerrahın müdahale olanağını kısıtlar ameliyatın yapılmasını güçleştirir. Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi ile gerçekleştirilen ameliyatlarda ise bu sorun ortadan kalkmaktadır. Da Vinci robotu, laparoskopiye ek üstünlükler getirdi, artık üç boyutlu görüş alanı ile ameliyatlar daha güvenli hale geldi" dedi. Ayrıca, insan el bileğinin belli derecede hareket edebilirken Da Vinci robotunun, 540 derece dönebildiğini, bu özelliğin morbid obezitedeki gastrik by-pass ameliyatlarında büyük üstünlük sağladığını ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıkta 'Da Vinci' devrimi gerçekleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN