Mersin'in çöpü elektrik olacak

Mersin'de kurulan Entegre Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Sistemi'nin 1. etabı olan Elektrik Enerjisi Üretim Sistemi törenle açıldı

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Mersin'in çöpü elektrik olacak
Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Eman Enerji işbirliğince yapılan Entegre Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Sistemi'nin 1. etabı olan Elektrik Enerjisi Üretim Sistemi törenle açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bu proje ile sadece Mersin'in değil tüm dünyanın çevre geleceğine etki ederek evrensel bir projeye imza attıklarını vurguladı. Eman Enerji Müdürü Cihan Yürekli, "Teşvikler devam ettiği sürece benzer yatırımların artarak süreceğine inanıyoruz" dedi.

KAPSAMLI BİR PROJE

Başkan Kocamaz, "Proje kapsamında Mersin Entegre Katı Atık Değerlendirme, Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisleri ile Düzenli Depolama Tesisleri işlerinin de içerisinde yer alacağı toplam 24 adet tesis ve bölüm kurulacaktır. Oksijensiz Çürütme Tesisi, Ambalaj Atığı Ayrıştırma Tesisi, Piroliz Tesisi, Metan- Doğalgaz Çevrim Tesisi, Kompost Tesisi, Solucan Vasıtasıyla Gübre Üretim Tesisi, Topraksız Tarım ve Balık Yetiştirme Tesisi, Sızıntı Suyu Arıtma Tesisleri ve Katı Atık Aktarma İstasyonlarından oluşan Entegre Atık Yönetim Sistemi bu sistemlerin içerisinde yer alacaktır" diye konuştu.

ÇÖPLER İŞLEV KAZANACAK
Tesiste üretilecek elektrik enerjisinin satışından, belediyenin kasasına her yıl yaklaşık 15 milyon Türk Lirası gireceğini ve önümüzdeki kısa süreçte Tarsus ve Silifke ilçelerinde de bu tesislerin hayata geçirileceğini kaydeden Başkan Kocamaz, "Bizler de eski belediyecilik anlayışından çok uzaklaşarak sadece çöpleri toplamaktan öte, çöplere işlev kazandıran bir belediye haline geleceğiz. Bu tesis ile Mersinliler artık katı atıkları bir çöp olarak değil, enerji ortaya çıkaran bir değer olarak görecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'in çöpü elektrik olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN