Anamur'da tarih yazılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, KKTC'ye içme suyu götürecek projenin açılışı için 17 Ekim'de Anamur'a geliyor. Mersin Valisi Özdemir Çakacak, proje alanında inceleme yaptı

Giriş Tarihi: 16.10.2015
Anamur'da tarih yazılacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anamur'daki Alaköprü Barajı'ndan alınan suyu, deniz altına döşenen boru hattıyla KKTC'ye götürecek olan KKTC İçme Suyu Temini Projesi'nin açılışı için 17 Ekim'de Anamur'a gelecek. Erdoğan ve Davutoğlu, törenle vanayı açarak yavru vatana ilk suyun gitmesini sağlayacak. Mersin Valisi Özdemir Çakacak, tarihi gün öncesi Alaköprü Barajı'nda inceleme yaptı.

YÜKSEK YOĞUNLUKLU BORU

KKTC İçme suyu Temini Projesi çerçevesinde dünyada ilk kez uygulanan ve son parçanın yerleştirilmesi ile tamamlanan deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi bin 600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Proje kapsamında Anamur - Alaköprü Barajı'ndan alınan su, Anamuryum Dengeleme Deposu'na getirilerek, buradan kontrollü bir şekilde KKTC'ye gönderiliyor.

YILDA 75 MİLYON METREKÜP

Asrın projesi olarak nitelendiren, içme suyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dahil maliyeti 1 milyar 255 milyon lira olan bu projeyle KKTC'de su sorunu köklü bir çözüme kavuşmuş olacak. Proje ile KKTC'nin uzun vadeli su ihtiyacı karşılanacak. Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp su, Akdeniz'e döşenen boru hattı vasıtasıyla KKTC tarafında Girne yakınlarında inşa edilen Geçitköy Barajı'na aktarılacak.

KALKINMAYA KATKI

Tören öncesi barajda inceleme ve denetleme yapan Vali Özdemir Çakacak, projenin Türkiye ve KKTC'ye büyük katkı sağlayacağını söyledi. Proje sayesinde yıllık 75 milyon metreküp suyun KKTC'ye içme ve sulama suyu olarak gönderileceğini ve hidroelektrik santraliyle de yılda 91.25 Gwh elektrik üretilerek ilimizin ve ülkemizin kalkınmasına büyük katkı sağlanacağını kaydeden Çakacak, "Bu denli büyük ve 'asrın projesi' olarak nitelenen ve 17 Ekim Cumartesi günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak olan bu yatırımın, Akdeniz'in incisi Mersin'e ve Mersin üzerinden KKTC'ye kazandırılmış olmasının verdiği haklı gururu yaşıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anamur'da tarih yazılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN