Çocukluğunun okul hayali gerçek oldu

Giriş Tarihi: 18.10.2015
Çocukluğunun okul hayali gerçek oldu

Kahramanmaraşlı hayırsever işadamı Abdullah Çinkay'ın yaptırdığı 24 derslikli Anadolu lisesi, törenle eğitim ve öğretime açıldı

Çocukluğunda köyünde okul olmadığı için başka bir köydeki okula yürüyerek gitmek zorunda kalan Kahramanmaraşlı işadamı Abdullah Çinkay, o yıllarda kendine verdiği 'Bir gün param olursa güzel bir okul yaptıracağım' sözünü tutmanın huzur ve gururunu yaşıyor. Üngüt Mahallesi'nde 8 bin 155 metrekarelik alana, 2013'te temeli atılan 24 derslikli Abdullah Çinkay Anadolu Lisesi törenle eğitim öğretime açıldı.
Okul bahçesinde düzenlenen törende konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, son 12 yıl içerisinde Kahramanmaraş'ta hayırsever işadamlarının 701 derslik, 40 okul ve 103 milyon lira da eğitim alanında hayır yaptıklarını söyledi. Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer de okulda milletin sesinin bulunduğunu, milletin sesinden ilham alan da bir devletin sesi olduğunu belirterek şunları söyledi:

"MİLLETİMİZİN SESİDİR"
"Bugün burada, bir hayır kurumu, hayır iradesi olarak tezahür eden bu milletin sesi, aynı zamanda yaşanılan bütün zorluklara rağmen; ferasetini, basiretini, irfanını, metanetini, sadakatini, ümidini kaybetmeyen milletin sesidir. Bu manada şahsım, vilayetim ve millet adına Abdullah Çinkay ve değerli ailesine şükranlarımı sunuyorum. Aynı zamanda bugüne kadar bize çok ciddi destek veren hayırseverlerimize şükranlarımı sunuyorum." Organize Sanayi Bölgesi Başkanı ve işadamı Abdullah Çinkay ise zor şartlarda eğitim gördüklerini anlatarak, "Benim dönemimde köyümüzde okul yoktu. Başka bir köydeki okula yürüyerek giderdim. Okul yolu üzerinde bir dere vardı. Karşıya geçebileceğimiz bir köprü de yoktu. Her gün bu dereyi geçerek okula ulaşmamız gerekiyordu. O nedenle okulların genç nesiller için ne demek olduğunu bilenlerden biriyim" dedi.

VALİ GÜVENÇER PLAKET VERDİ
Çocukluk hayali de olsa o günlerde ileride imkanı olması halinde okul yaptırmayı düşündüğünü dile getiren Çinkay, "Allah da nasip etti, bu eser meydana geldi. İnşallah imkanlarımız el verirse yeni okullar yapmaya devam edeceğim" diye konuştu. Konuşmaların ardından Vali Güvençer, okulu yaptıran işadamı Abdullah Çinkay ile eşi Ülkü Çinkay'a plaket verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukluğunun okul hayali gerçek oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN