Gelin etmeyin okula gönderin

Giriş Tarihi: 27.10.2015
Gelin etmeyin okula gönderin

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin çocuk gelinlerin önüne geçmek için yürüttüğü projeye destek veren STK'lar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen törende ödüllendirildi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen "Gelin Etmeyin, Okula Gönderin" projesinin tanıtım toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in katılımıyla gerçekleşti.

ZEYNEP CERRAH OLACAK
Şahin, Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki tanıtım toplantısında, 19 sivil toplum kuruluşu, çeşitli kamu kurumu temsilcileri, imamlar ve bazı gönüllülerin destekleriyle projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Proje kapsamında evlilikten kurtarılıp okula kazandırılan Zeynep adlı genç kızın Kilis Fen Lisesi'ne yerleştirildiğini anlatan Şahin, devlet yurtlarına yerleştirilen Zeynep'in, eğitiminin ardından hayalini kurduğu kalp cerrahı olmasını hep birlikte görmek istediklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da projenin adında yer alan "gelin etmeyin" ifadesini duyduğunda "etme, eyleme" anlamında düşündüğünü belirterek, işin aslını öğrenince de memleketin gönül yarasıyla ilgili atılan bu adımda yer almak istediğini aktardı. Böylesi önemli projeyi hayata geçirenlere teşekkürlerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, birliktelik ruhu olduğu sürece kimsenin Türkiye'nin önünde duramayacağını kaydetti. Birlikteliğin her zaman içeriden halledilmesi gerektiğini, bu noktada kadınlara büyük görev düştüğünü vurgulayan Erdoğan, "Kadın bu işi hallettiği sürece, Allah'ın izniyle her şey hallolur" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdogan ise hayata geçirilen bu projede emeği geçenleri kutlayarak, çok sayıda sektörün el ele vererek toplumsal sorunları ortadan kaldırmaya yönelik bu tür çabaların artmasını temenni etti. Çocuk yaşta zorla evliliğin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini anlatan Emine Erdoğan, "Bu olay insan hakkı ihlalidir ve suçtur. Kızların erken yaşta evlendirilmesi kadın haklarının da hiçe sayılması anlamına gelmektedir. Küçük yaşta evlendirilen çocukların, çocuklukları da ellerinden alınmakta. Şunu hiç unutmayalım ki, okul çağındaki çocuğun yeri okuldur. Eğitim, onların birinci meselesidir. Anne ve babalar, lütfen çocuklarınızı eğitim yuvalarından uzaklaştırmayın, gelin etmeyin, okula gönderin" dedi.

SADECE YASAYLA OLMUYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan ise bazı zamanlarda toplumun inanışlarında, genel kurallara göre yanlışlıklar olabildiğini söyledi. Bu yanlış inanış ve uygulamaları değiştirmenin zorluğuna işaret eden Gürcan, "Bu inanışları değiştirmek ne yazık ki sadece yasal düzenlemelerle mümkün olmayabiliyor. Bu inanışların değişmesi için toplumun genelinde farkındalık oluşturmak gerekiyor. O yüzden bugün Gaziantep'teki projeyi çok önemli buluyorum" diye konuştu. Gürcan, erken yaşta evliliğin, yüzde 30'lardan çok kısa bir zamanda yüzde 3'lere gerilediğine dikkati çekti. Konuşmaların ardından projeye katkı sağlayan 19 STK'ya katkılarından dolayı teşekkür plaketi verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelin etmeyin okula gönderin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN