Gaziantep'in ihracatı 10 yılda 8'e katlandı

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Gaziantep'in ihracatı 10 yılda 8'e katlandı

Gaziantep sanayi, ticaret, kentleşme, yatırım gibi pek çok alanda büyük bir hızla büyüyor. İnovasyona yatırım yapan, Türkiye ortalamasının 2 katı büyüyen Gaziantep'in ihracatı 10 yılda 8 kat arttı

Türkiye'nin dördüncü büyük ili olmak için ardı ardına projeleri hayata geçiren Gaziantep, ülke ortalamasının 2 katı büyüyerek hedefinde emin adımlarla ilerliyor. Sanayileşme, ticaret, istihdam, yatırım ve kentleşme gibi alanlarla büyük bir ivme yakalayan Gazikent, küresel ekonomik durgunluğa ve Ortadoğu coğrafyasında yaşanan kaosa rağmen ilerlemesini sürdürüyor.

SANAYİ VE EĞİTİM KENTİ

Sanayiden tarıma, eğitimden turizme varana dek farklı alanlarda büyümesini sürdüren Gaziantep 4 üniversitesi ile "sanayi şehri" unvanına yakın dönemde "eğitim kenti" olmayı da ekleyecek gibi. Ortadoğu'nun sanayi ve ticaret başkenti olarak görülen Gaziantep, farklı alanlarda gösterdiği dikkat çekici performans ile bu sıfatı çoktan hak etti.

2 KAT HIZLI BÜYÜYOR

Sanayileşme, ihracat, istihdam ve yatırım gibi alanlarda uzun süredir açık ara fark yaratan Gaziantep'in ihracatı 10 yılda 8 kat arttı. Her yıl Türkiye ortalamasının 2 kat üzerinde büyüyen Gaziantep önemli pazarlarında yaşanan krize rağmen 2014'te yüzde 2.5 artışla toplam 6 milyar 641 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. En fazla ihracat gerçekleştiren Gaziantep'in bu alandaki hedefi Ankara'dan sonra Anadolu'nun en çok ihracat yapan ili haline gelmek.

OSB'LERDE 130 BİN ÇALIŞAN

4 ayrı Organize Sanayi Bölgesi'nde 130 bin kişi istihdam eden Gaziantep, bu alanda da 3 kat büyüdü. Halen yapımı devam eden 5. OSB ve Kilis ile ortak yapılacak olan Şahinbey-Polateli OSB'nin de hayata geçirilmesiyle istihdamda 200 bin kişiye ulaşacak olan Gaziantep sanayi bölgelerinde ürettiği binlerce çeşit ürünü Irak, Suudi Arabistan, Libya, ABD, İtalya, Almanya, İngiltere, Rusya, İngiltere, İran ve Mısır olmak üzere toplam 192 ülkeye ihraç ediyor.

KATMA DEĞER EKONOMİSİ

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, "Şu anda yatırımlar yavaşlasa da 2023 hedeflerimizden vazgeçmiş değiliz. Bu konuda ısrarcı olacağız. Hedeflerimizi revize etmeyeceğiz" dedi. Başkan Konukoğlu, "Türkiye'nin ilk 9 ayında yaptığı toplam ihracata baktığımız zaman en düşük eksi rakamları Gaziantep'te görürsünüz. Ağustos ayı Türkiye'nin artı veren illerinden biri de 5. sıraya çıkan Gaziantep oldu. Gaziantep 9 ayda yüzde 5,4 düşüş yaşadı. Türkiye'nin ihracatı yüzde 10 oranda düştü. Gaziantep ihracatında bayram tatilinden önce karşılaştırma yaptığımda geçen yıla göre yüzde 2,5 artış vardı ama bayram tatili araya girince düşüş oldu. Ama inanıyorum ki ekim, kasım ve aralık aylarını artıyla kapatacağız. Yıl sonunda Gaziantep yüzde 4,5 büyür diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

İNİŞİ KİMSE BEKLEMİYORDU
İhracatta bu kadar düşüşe rağmen geçen yılki verileri yakalamayı hedeflediklerini ifade eden Adil Konukoğlu, "Yani 6 milyar 641 milyon dolar ihracatı tekrar yakalarız diye hedef koyduk. Yılbaşında hedefimiz 7 ile 7 milyar 500 milyon dolar hedef koymuştuk, ama avronun bu kadar düşeceğinin hesabını yapamadık. Paritenin hızlı bir iniş yapacağını kimse beklemiyordu. Buna rağmen biz Gaziantep olarak Türkiye'nin en az yüzde 50 fazlası büyürüz" diye konuştu.

BORÇ KONUSUNDA İYİYİZ

Gaziantep'in Türkiye'nin en büyük ve en borçlu 6. ili olduğunu kaydeden GTO Başkanı Eyüp Bartık ise, "BDDK bilgilerine göre, ödeme performansına bakarsak, Gaziantep borç ödememede Türkiye ortalamasının altında. Gaziantep geriden gelip borçlanarak koşmasına rağmen ödeme performansında çok iyi durumda. Herkes kendi işi, bankası ve borcuyla ilgilensin" dedi.

KÜLTÜR YOLU PROJESİ

Bartık, GTO'nun öncülüğünde Antakya, Kilis, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa ve Osmaniye ticaret ve sanayi odaları ile Kültür Yolu Projesi'ni hazırladıklarını belirterek, "Gaziantep'i insanların ziyaret etmesi için hazırlıklar yapıyoruz. Umarım bu konuda başarılı oluruz. Ülkemize gelen turistin Türkiye'deki diğer tarihi bölgeleri, doğayı, kültürleri de görüp, tanımasını istiyoruz" diye konuştu.

73 YENİ FABRİKA KURULDU

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu ise 4 bölgenin faal olduğu kentte 5. OSB'nin arsa tahsisini geçen yıl bitirdiklerini, bugün itibariyle 73 fabrikanın orada faaliyet geçtiğini söyledi. Nakıboğlu, "Gaziantep'in girişimci insanların onca önemli soruna rağmen yatırımlarına ara vermiyor. 5. OSB'de yolları bile olmadan yatırımlar başladı. 73 fabrika faaliyette, 117 fabrikanın da inşaatı devam ediyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'in ihracatı 10 yılda 8'e katlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN