Türkiye'de bir ilk

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Türkiye'de bir ilk

Özellikle ilçede Beykent, Beylerbeyi, Şirinevler, İbrahimli gibi bölgelerde geniş kapsamlı yol açma çalışması sürdüren Şehitkamil Belediyesi bunun yanı sıra kentsel dönüşümde ilçe ciddi hamleler yapıp vatandaşları konut sahibi yapıyor. Türkiye'de bir ilk olan uygulamayı hayata geçiren Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, aynı anda 7.5 milyon metrekare alanda hem imar hem de alt yapı uygulaması yapmayı başardı.

Bir iş yaparken fotoğrafın bütününe bakmak gerektiğini ifade eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu; Bir işi en başta düzgün yaparsanız bir daha dönüp oraya emek ve para harcamanıza gerek kalmaz. Biz İbrahimli-2 için aynı anda 7,5 milyon metrekare alanda hem imar uygulaması yaptık hem de altyapı çalışmaları yaptık. Ekip arkadaşlarımız her gün projenin revizyonuyla ilgili yeni çalışmaları hayata geçiriyorlar. Projemiz tam anlamıyla bittiğinde çok nitelikli bir alanı vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız. Yapılan planlama çalışmalarında özellikle ulaşım akslarının bütünlüğünü sağlamak adına yağmur sularının düzgün bir şekilde tahliyesini sağlayacağız. Biz Gaziantep'teki Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Müteahhitler Derneği'ni götürerek çalışmaları yerinde inceledik. Biz şuan İbrahimli-2 Bölgesinde sadece Şehitkamil Belediyesi'nin işini yapmıyoruz, birçok kurumun işini yapıyoruz. Çünkü her zaman dediğimiz gibi; sosyal belediyecilikte bu başkasının işi deyip kenara çekilmek olmaz. Bizim ayrımız gayrımız yoktur. Biz millete hizmet ediyoruz" dedi.

TOPLU KONUTTA SOSYAL HAYAT ÖNEMLİ...

Yapılacak olan planlamalarda toplu konut alanlarını insanların yalnızca otel olarak kullanacağı bir mekan gibi düşünmemeliyiz ifadelerini kullanan Başkan Fadıloğlu; Aile reisi işe gittiği zaman burada yaşayan anne ve çocuklar sosyal hayatın içinde olmalılar. Yeni yaptığımız planlamalarda yaşam alanları elde etmek te uzun vadedeki projelerimiz arasında yer alıyor. Bu bölgelerdeki yaşam alanlarında insanların her türlü ihtiyacını karşıladığımızda o insanların şehir trafiğine ve şehir merkezine yük vermesini de engellemiş olacağız.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İLKLER ŞEHİTKAMİL'DE!

Türkiye'de bir ilki gerçekleştirip, kentsel dönüşüme evini veya arsasını veren ailelere şartsız ve kuralsız konut vererek, daha kaliteli bir yaşama imkanı sunan, Şehitkamil Belediyesi'ne vatandaşlarda tam destek veriyor. Şehitkamil Belediyesi, Türkiye'de ilk kez başlattığı, kentsel dönüşümle evi veya arsası kamulaştırılan aileleri zor durumda bırakmamak için TOKİ iş birliği ile Seyrantepe Bölgesinde yapılan konutlardan alma imkanı sundu. İlçede birçok noktada uzlaşmayla yıkım çalışmalarını gerçekleştiren Şehitkamil Belediyesi, İpek Yolu üzeri kentsel dönüşüm çalışmalarını da hızlı bir şekilde sürdürüyor.

ŞEHİTKAMİL İLE MUTLU YUVALAR!

Şehitkamil Belediyesi ve TOKİ işbirliğiyle Seyrantepe Mahallesi'nde yapımı tamamlanan bin 680 konuttan 966 tanesinin anahtar teslimi törenle yapıldı. Anahtarlarını alan ailelerin mutlulukları yüzlerine yansıdı. Aileler, tören sonrası heyecanla yeni yuvalarının yolunu tuttu.
Seyrantepe Konutları'nın Türkiye'deki projeler arasında örnek bir proje olduğunu vurgulayan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu; "Seyrantepe Konutları, Türkiye'de ilk defa modellenen bir uygulama oldu. Özellikle kentsel dönüşüm yapılan noktalarda vatandaşımıza bedelini ödememize rağmen insanların barınacak yerleri olmayınca sıkıntı yaşanıyordu. Biz 'İpek Yolu Kentsel Dönüşüm' alanındaki yaklaşık 250 bin metrekarelik bir alanda şu anda yaptığımız kamulaştırma çalışmalarında vatandaşlarımıza kurasız bir şekilde ev verebilmek adına TOKİ ile 75 bin 500 metrekare alan üzerinde bu planlamayı yaptık. Bu planlamada özellikle Karşıyaka bölgesinde oturan vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda 2+1 ve 3+1 daire planlaması yaptık. Bu yapılan planlamalarda yine TOKİ'nin bize verdiği destekle Proje ve Etüt Birimimizin çalışmalarını gerçekleştirdik. Amacımız, Gaziantep'in yerel dinamiklerine göre hareket etmekti. Burada oturacak vatandaşların istediği doğrultusunda planlama yapmaktı. Daha sonraki safhada da kullanılan malzemede de farklılıklar ortaya koyduk ve yine TOKİ'nin bu konuda bize vermiş olduğu destek ile nitelikli mekanlar elde etme imkanı bulduk.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de bir ilk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN