Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek teknolojili yatırımlar daha fazla teşvik edilmeli

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, teknolojisi yüksek yatırım teşviklerinin artırılması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 28.10.2015
Yüksek teknolojili yatırımlar daha fazla teşvik edilmeli
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Türkiye'nin ihracata dayalı büyüme modeli ve ihracatta lojistik sektörünün önemli olduğunu söyledi. GAİB Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, ihracatın hız kesmeden devam etmesi gerektiğini vurgularken, teknolojisi yüksek yatırım teşviklerinin artırılmasını beklediklerini de kaydetti. Türkiye'nin yıllardır ihracata dayalı büyüme modeli ile kalkındığını belirten Çıkmaz, "Şimdiye kadar ülkemiz büyümede yüzde 6-7 rakamlarını gerçekleştirmekteydi. Türkiye'de bu yıl ihracatta bir gerileme söz konusu olup şu an büyüme hızımız yüzde 3 civarında gerçekleşti. İhracattaki düşüş ve yatırımlarda bu durgunluk tüm sektörleri etkilemektedir. Seçimlerden sonra önümüzü daha iyi göreceğimizi düşünüyorum" dedi. Sanayicinin ihracatı artırmasında herhangi bir engel olmadığını ancak teknolojisi yüksek ürünler üretme noktasında eksikliklerin söz konusu olduğunu söyleyen Çıkmaz, "2023'teki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmemiz için teknolojisi yüksek ürünler üretmeye, bu konudaki teşvikleri bir kat daha artırmasına ihtiyacımız var. Doğu bölgelerinde teşvik daha fazla verilse de sanayiciler, işadamları can ve mal güvenliği çekincesi ile yatırım yapamıyor. Çözüm odaklı baktığımızda doğu bölgelerinde devlet yatırımlarının artırılması ile birlikte Gaziantep, Kayseri, Konya, Ankara, Bursa gibi bölgelerde ise teknolojisi yüksek üretimin teşvik edilmesi gerekiyor" diye konuştu. Çıkmaz, "Bölgemizden Avrupa Birliği, Ortadoğu, Uzak Doğu ve Afrika'ya çok ciddi gıda maddeleri ihracat edilmektedir. Türkiye makarna sanayinin, yüzde 60-65' lik kısmının ihracatı bu bölgeden gerçekleşiyor. Şu anda Afrika pazarını İtalyanların elinden almış durumdayız. Bilindiği üzere AB ile Gümrük Birliği antlaşmasının güncellenmesi gündemde ve yakında bu güncelleme yapılacak. Bu revize sürecinde ve diğer mevzuat iyileştirme çalışmalarında, kotalar konusunda da iyileştirme olması hususunda gerekli girişimi TİM ve Bakanlığımız aracılığıyla yapmaktayız" diye konuştu.

YETİŞMİŞ ELEMAN SORUNU
İhracatçılarımızın kalifiye eleman sorunlarına da değinen Çıkmaz, "Sektörlerimizle ilgili yetişmiş ara eleman sıkıntıları çekiyoruz. Bunun önüne geçmek için üniversite mezunlarına yönelik çeşitli kurslar ve hizmet içi eğitimler veriyoruz. Halı sektörünün en önemli sorunları arasında yer alan desinatörlerin de yetiştirilmesi için 6 aylık süreli kurslarla bu sektöründe bu konudaki sorularına çözüm üretiliyor. Bu yıl tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı'na devrettiğimiz Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sektörümüz için önemli bir insan kayağı oluşturacaktır" dedi.

182 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ
Gaziantep sanayicisinin ürün ve ülke çeşitlendirmesini çok iyi yaptığını vurgulayan Çıkmaz şöyle devam etti: "Son 1-2 yıldır Afrika pazarına olan ihracatımızı çok artırdık. Geçen yıl bölgedeki ihracatımız 11 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Gaziantep'in bu sene ihracatındaki düşüş nedenlerinden bir tanesi de Irak'a yapılan ihracatta yaşanan azalma. Gaziantep 182 ülkeye ihracat yapan bir kent. Irak olayı her ne kadar bu şehrin ihracatını etkilese de Gaziantepli sanayici dünyanın her yerine mal gönderdiği için ekim ayı sonu itibari ile piyasanın ivme kazanıp, durgunluğun azalacağını düşünüyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek teknolojili yatırımlar daha fazla teşvik edilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN