Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilici: Narenciye planlanması şart

Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici, Çukurova'da narenciye üretim alanlarının çokluğuna dikkat çekerek, önümüzdeki yıl bu konuda bir planlamanın şart olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 2.11.2015
Bilici: Narenciye planlanması şart
Türkiye'nin tanınmış çiftçilerinden Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici, Çukurova'da narenciyenin geleceği konusunu ele alarak, narenciyenin Adana için önemli bir tarım ürünü olduğunu söyledi. Son yıllarda geniş alanlara narenciye ekimi yapıldığını belirten Bilici, gelecek yıllarda sorun yaşanmaması için mutlaka bir narenciye planlamasının yapılması gerektiğini vurguladı.

NAKLİYEYE DESTEK OLUNMALI

Narenciyenin Rusya ve Avrupa ihraç edildiğini hatırlatan Bilici, "Tabi ki burada bir planlama eksikliği var. İhracatçı veya çiftçiye doğrudan destek nasıl verilir bunu araştırmak gerek. Dünyada en büyük narenciye üretimi İspanya'da yapılıyor. Pazara hakim olan İspanyaya rakip olmak için İspanyolların ne yaptığına iyi bakmak gerekli. Avrupa'ya çok yakın olması nedeniyle nakliye açısından bizden avantajlılar. Rekabet edebilmek için devletin nakliyeye özel bir destekleme vermesi gerek" dedi.

BAKANLIKLAR HAREKETE GEÇMELİ

Ticaret Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı'nın üretici birlikleri ile çok büyük bir narenciye buluşması toplantıları yapması gerektiğinin altını çizen Mehmet Ali Bilici, "Narenciyenin master planı yapılsın. Narenciyenin geleceği buna bağlı" dedi. Büyük alanlara ekim yapıldığını söyleyen Bilici, "Beş yıl sonra üretim katlanacak. Bunların hesaplanması ve planlanması yapılmalı. Bunlar yapılmasa narenciye için çok büyük sıkıntılar bizleri bekliyor olacak" diye konuştu.

ENİNE BOYUNA HER ŞEY KONUŞULMALI
Çukurova'da kentin ileri gelenlerinin bakanın, valisinin, milletvekilinin, belediye başkanlarının üreticilerle masaya oturup narenciye konusunu enine boyuna konuşması gerektiğini vurgulayan Bilici, "Önümüzdeki yıllarda Adana'da en az beş kez narenciye ile ilgili toplantılar yapması gerekiyor. Avrupa'daki narenciye nasıl üretiliyor, nasıl satılıyor, neler yapılıyor bunlar konuşulmalı. Böyle bir çalışma maalesef yok. Bu çok önemli bir konu, mutlaka dikkate alınmalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilici: Narenciye planlanması şart
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN