Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezici ve Özyurt ağır cezalık oldu

Giriş Tarihi: 5.11.2015
Gezici ve Özyurt ağır cezalık oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret suçundan 5 yıl 9 ay hapisle cezalandırılan Paralel Yapı'nın tetikçisi gazeteci Aytekin Gezici ile Zaman gazetesi muhabiri Abdullah Özyurt ağır cezalık oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle Ankara'da yargılanan ve 5 yıl 9 ay hapis cezası alan Paralel Yapı'nın tetikçisi gazeteci Aytekin Gezici ve Zaman Gazetesi Adana muhabiri Abdullah Özyurt ağır cezalık oldu. Paralelcilerin düzenlediği basın açıklamasında polislerin fotoğraflarını Twitter hesabında "Bunlar fişçi polisler" diyerek deşifre edip, illegal gruplara hedef gösterdiği ve bilgisayarında devlet sırrı niteliğinde belgeler bulunduğu belirlenen Aytekin Gezici ile paylaşımları retweet yapan Abdullah Özyurt'un yargılanmasına başlandı.

GÖSTERİLERE KATILDI

Cumhuriyet savcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre olay şöyle gelişti: Adana'da daha önce Zaman Gazetesi ve Cihan Haber Ajansı'nda muhabirlik yaptıktan sonra yaklaşık 10 yıldır Seyhan Belediyesi'nde Basın Daire Başkanlığı emrinde çalışan Aytekin Gezici, Paralel Yapı soruşturması kapsamında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Televizyonu Yöneticisi Hidayet Karaca'nın gözaltına alınmasından sonra paralelcilerin düzenlediği gösterilere ve basın açıklamalarına katıldı.

"POLİSLERİ HEDEF GÖSTERDİ"
Paralel Yapı'nın tetikçisi Aytekin Gezici, basın açıklamasını görevi gereği takip eden sivil polislerin fotoğraflarını çekip, Twitter hesabından "Bugün burası Adana, işte bunlar fişçi polisler" şeklinde yorum yaparak deşifre etti. Fotoğrafları yayınlanan polisler, Aytekin Gezici ve bu tweeti retweet yapan Zaman Gazetesi Adana muhabiri Abdullah Özyurt'tan şikayetçi oldu.

"DEVLET SIRRI NİTELİĞİNDE"
Soruşturma kapsamında Aytekin Gezici'nin evinde yapılan aramada "devlet sırrı" niteliğinde olduğu belirlenen belgelere el konuldu. Savcı, Aytekin Gezici hakkında "Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme ve devlet güvenliği ile ilgili belgeleri elinde bulundurma" suçundan 8 yıl, Abdullah Özyurt hakkında ise "Şüphelinin terörle mücadele görev yapmış kişileri hedef göstermek" suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açılmasını istedi. Ttutuksuz sanıklar suçlamaları kabul etmezken, polisler şikayetçi oldu. Duruşma ileri tarihe ertelendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezici ve Özyurt ağır cezalık oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN