Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mersin Adliyesi'nde şaşırtan kararlar

Büyükşehir'deki yolsuzluk olayının kabul edilen iddianamesine dayanarak yaptığımız haberlere tekzip gelmesi ve arananların yakalama emrinin kaldırılması şaşkınlık yarattı

Giriş Tarihi: 6.11.2015
Mersin Adliyesi'nde şaşırtan kararlar
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan yolsuzluklarla ilgili dönemin başkanı Macit Özcan ve arkadaşlarının toplam 23 ayrı suçtan 2340 yıl hapis cezası ile yargılanmaları için iddianame kabul edildi. Zanlılar 4 Ocak 2016 günü hakim karşısına çıkacak. Bu döneme ilişkin Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar tarafından hazırlanan ve 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği iddianame ile ilgili yaptığımız haberlere ise tekzip kararı verilmesi Mersin Adliyesi'nde çifte standart tartışmaları yarattı. Ayrıca Mersin halkı, haklarında rüşvet almak, vermek, kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak, edimin ifasına fesat karıştırma ve suç işlemek amacı ile örgüt kurma gibi 23 ayrı suçtan hapis cezası istenen Macit Özcan, Erol Avgören ve Cengiz Akray hakkında verilen yakalama emrinin bu kişilerin ifadeleri alınmadan kaldırılmasının nedenini merak ediyor.

23 AYRI SUÇTAN 2340 YIL

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde CHP'li Macit Özcan'ın başkanlık yaptığı 2011-2014 döneminde yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı, rüşvet alıp verildiği, edimin ifasına fesat karıştırıldığı ve bu suçları işlemek için örgüt kurulduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmanın hazırlanan iddianamesi Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Zanlılar 4 Ocak 2016 günü 2015/369 E sayılı dosyadan yargılanacak. Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar tarafından hazırlanan 205 sayfalık iddianamede 23 ayrı suçtan dolayı Macit Özcan, oğlu İlker Özcan, kardeşleri Sacit Özcan ve Tacit Özcan, Cengiz Akray ile Erol Avgören hakkında toplam 2340 yıl hapis istendi. Savcı Tamer Bayraktar, 7 ayrı olayı ise dosyadan ayırdı ve bu suçlara ilişkin ayrı bir hazırlık soruşturması açtı. Ülke gündemini uzun süre meşgul eden olay için düğmeye 24 Mart sabahı basıldı. Mersin polisinin, 6 ay süren teknik ve fiziki takip sonucu elde ettiği bilgi ve belgelerin ışığında eş zamanlı operasyon düzenlendi. Macit Özcan, işadamı Cengiz Akray, Erol Avgören ile Büyükşehir Belediyesi eski Hesap İşleri Daire Başkanı Tayfun Özdemir bilinen adreste bulunamazken, 40 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan ve aralarında Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan ile Büyükşehir eski Fen İşleri Daire Başkanı Abbas Sayılır'ın da bulunduğu 15 kişi tutuklanırken, diğerleri salıverildi. Tutuklu sanıklar 26 Haziran, 27 Haziran, 1 Temmuz ve 3 Temmuz 2015 tarihlerinde nöbetçi mahkeme tarafından tahliye edildi. Mersin Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar, 49 sanıklı dava hakkında iddianame hazırladı. 205 sayfadan oluşan iddianamede CHP'li eski Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, oğlu İlker Özcan, kardeşleri Tacit ve Sacit Özcan ile iş adamı Erol Avgören ve Cengiz Akray'ın suç örgütü kurduğu, diğer sanıkların ise suç örgütüne yardım ettiği bildirildi. 2011-22146 soruşturma, 2015-8974 esas ve 2015-939 nolu iddianamede sanıkların 23 ayrı suç işlediği belirtildi. 7 ayrı suç iddianameden ayrıştırılırken, bunlar hakkında Savcı Bayraktar'ın ayrı bir hazırlık soruşturması açtığı öğrenildi. Bu arada Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Macit Özcan, Erol Avgören, Tolga Avgören, Cengiz Akray ve Mine Akray hakkında 26 Mart 2015 tarihinde verilen yakalama kararını 29 Eylül 2015 tarihinde kaldırıldı.

TEKZİP KARARLARI ÇIKTI
Mersin Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk ve rüşvet olaylarının gündeme gelmesinden sonra olayın bütün gelişmeleri SABAH Güney'de manşete taşındı. İddianameye dayandırılarak yapılan haberler kamuoyunda merakla takip edilirken, Mersin'deki sulh ceza mahkemelerine avukatları aracılığı ile başvuran Macit Özcan ile Erol Avgören, haklarında çıkan haberlerle ilgili tekzip talebinde bulundu. Cumhuriyet Savcısı Tamer Bayraktar tarafından hazırlanan 205 sayfalık iddianamenin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmesine karşın ve zanlılarla ilgili haberler iddianameye dayandırılarak yapılmasına karşın Mersin Adliyesi'nden bu haberlere tekzip talebi çıkması tartışma yarattı. Uzman hukukçular, "Böylesine önemli bir dava gazetelere her zaman haber olur. Üstelik SABAH Güney'deki haberlerin hepsi iddianameye dayandırılarak yapılmış. Buna karşın sulh ceza mahkemelerinden tekzip kararı çıkması gerçekten ilginç. Üstelik iddianameyi ağır ceza mahkemesi de kabul etmiş" dediler. Bu arada haklarında binlerce yıl hapis cezası istenen Macit Özcan, Erol Avgören, Cengiz Akray ve Mine Akray hakkında çıkartılan yakalama emrinin ifadeleri alınmadan kaldırılması da merak uyandırdı.

İŞTE O İDDİALAR:


3-4 TRİLYON GELMEZSE BAŞKAN İMZAYI ATMAZ

Mersin'deki yolsuzluk operasyonunda teknik takibe takılan işadamlarının telefon görüşmeleri rüşvet çarkının başı olarak Macit Özcan'ı işaret ediyor.

İHALEYİ AZANAN BAŞKANI GÖRECEK

Polisin takibine takılan bir görüşmede CHP'li eski başkan Macit Özcan'ın ihaleyi kazanan firmanın hak edişini imzalamak için 5 milyon lira rüşvet istediği anlaşılıyor.

PARALAR İLKER'DE HAK EDİŞİ İMZALA

Büyükşehir Belediyesi'nin ihalesini kazanan işadamı Cengiz Akray'ın, hak edişin imzalanması için Macit Özcan'ın oğlu İlker'e 250 bin dolar gönderdiği ortaya çıktı.

PARA VERMEKTEN BIKTIM USANDIM

İhale olsuzluğunun baş aktörlerinden işadamı Erol Avgören, her hakediş öncesi rüşvet verdiğini şu sözlerle itiraf ediyor: Onlara para vermekten usandım artık.

PARA ZAMANINDA GELSİN KARDEŞİM

Rüşvet ilişkileri, tapelerle gün yüzüne çıkan Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin eski çalışanlarının ödemeler gecikince öfkelenip ihale sahiplerini fırçaladığı ortaya çıktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin Adliyesi'nde şaşırtan kararlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN