Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'te temiz enerji kullanılacak

Gaziantep'te kademeli olarak temiz ve çevreci yakıtın kullanılması zorunlu hale getirilecek. Büyükşehir Belediyesi ve Çevre Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma ile kirlilik ortadan kaldırılacak

Giriş Tarihi: 7.11.2015
Gaziantep'te temiz enerji kullanılacak
Gaziantep'te şehrin tamamında 'çevreci yakıt' kullanımı zorunlu hale getirilecek. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan ortak çalışmalar sonucunda, kent genelinde kademeli olarak 'alternatif temiz yakıta' geçme zorunluluğu getirilecek. Yeni düzenleme ile kentin havasının daha temiz olması ve enerji tasarrufu sağlanması amaçlanıyor. Temiz enerji zorunluluğu ile ilgili olarak Gaziantep Valiliğinde toplantı düzenlendi. Toplantıya, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu katıldı. Başkan Fatma Şahin, özellikle ısınmanın yol açtığı kirliliğin önlenmesi için alternatif temiz yakıt kaynaklarına geçiş olacağını belirtti.

KADEMELİ GEÇİŞ
Şahinbey ve Şehitkamil'de kademeli bir geçişle temiz yakıt kullanılacağını anlatan Şahin, "İnsanımızı merkeze alıp çocuklarımızın geleceği adına, şehrimizin geleceği adına bu kararların hızlı bir şekilde alınması gerektiğine inandık. Her mahalledeki ölçümleri çıkardık, kullanılan yakıt verileri elimizde. Hem merkezi sistemde, hem bireysel sistemde vatandaşlarımızı zora sokmadan geçiş olacak şekilde planlarımızı yaptık" dedi.

MALİYETLER DÜŞECEK

Bir yıl içinde öncelikle hava kirliliği yüksek olan mahallelerde temiz yakıta geçilmesi gerektiğini belirten Şahin, "Güneş enerjisi ve doğalgaza geçişi hızlandıracak şekilde çalışmalarımızı tamamladık. Bunların maliyetlerini aşağıya çekecek şekilde Büyükşehir Belediyesi olarak yardımcı olacağız. 2. mesele özellikle sanayiye giden işçi servisleri ile ilgili. Çok önemli bir karar aldık. Servislerin yaşını gençleştiriyoruz" diye konuştu.

Vali Ali Yerlikaya, kentte 2011 ile 2013 yılları arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hollanda Hükümeti işbirliğinde, Kentlerde Hava Kalitesi Değerlendirme Sisteminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında hava kalitesini mevsimlere ve iklimlere göre tespit çalışması yapıldığını aktardı.

Şahinbey'de Beydilli, Güneş, 60. Yıl, Alleben, Kavaklık, Konak, Deniz, İstiklal ve 23 Nisan; Şehitkamil'de ise Kayaönü, Selimiye, Değirmiçem, Emek, Batıkent, Atatürk, İncilipınar, Güvenevler, Osmangazi, Pancarlı, Fatih, Sarıgüllük, Gazi ve Yaprak mahalleleri, havası en kirli bölgeler olarak belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'te temiz enerji kullanılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN