Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep enerjisini güneşten karşılayacak

Giriş Tarihi: 9.11.2015
Gaziantep enerjisini güneşten karşılayacak
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, kentin enerji ihtiyacını doğal kaynaklardan karşılamak amacıyla güneş enerjisi santrali kuracak. Yılda 1 milyon 750 bin kilowatt enerji üretecek olan santral 892 bin ton karbondioksit gazının da doğaya salınımını engelleyerek çevre temizliğine katkıda bulunacak.

TÜKETİM ARTIYOR

Güneydoğunun ticaret merkezi Gaziantep'te sanayi kuruluşları ile yoğun göçten dolayı hem nüfus hem de konutlardaki artışlarla enerji tüketim miktarı da her geçen gün artıyor. Kentin enerji tüketimini en aza indirmek için harekete geçen Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ), yenilenebilir enerji kaynakları çalışmaları yapıyor. Bu kapsamda GASKİ GES projesini hazırladı.

KÖYE KURULACAK
İmzası atılan ve Ankara TEDAŞ tarafından onaylanan projenin ihale süreci tamamlanarak sözleşme aşamasına geçildi. Santralin Şehitkamil ilçesi İncesu köyünde bulunan 100 bin tonluk su deposunun bulunduğu alana kurulması planlanıyor. 4 bin adet polikristal panel kullanılacak projede, sistemin yıllık toplam 1,75 milyon kilowatt enerji üreteceği hesaplandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep enerjisini güneşten karşılayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN