Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuyucuoğlu'nun vekilliği gidebilir

Mersin'de sandıklara itiraz eden HDP oyunu 56 adet artırdı. HDP 42 oy daha bulursa CHP'li Serdal Kuyucuoğlu vekilliği kaybedecek. Yerine HDP'li Küçükkeleş Ankara'ya gidecek

Giriş Tarihi: 9.11.2015
Kuyucuoğlu'nun vekilliği gidebilir
1 Kasım seçimleri geride kaldı ancak HDP'nin çok az farkla kaybettiği sandıkları itirazı sürüyor. Mersin'de 98 oyla bir vekillikten olan HDP; Toroslar ilçesinde geçersiz sayılan oylara itiraz etti ve böylece oylarını 56 artırdı. Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Tarsus'taki sandıklara da itiraz eden HDP, eğer bu sandıklardan 42 oy daha bulursa Mehmet Mir Dengir Fırat'tan sonra Çilek Öz Küçükkeleş'i de gönderecek. Böylece CHP'li Serdal Kuyucuoğlu'nun sevinci yarım kalacak.

56 OY GEÇİRLİ SAYILDI

Mersin'de 1 Kasım seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre tüm sandıklarda birinciliği elde eden AK Parti oyunu artırarak TBMM'ye 4 milletvekili gönderirken, 98 oy farkla CHP'de 4 vekil kazanmıştı. MHP 2, HDP ise 1 vekil yolladı Ankara'ya. Ancak HDP Mersin İl Başkanlığı, 98 oyla kaybettikleri 2. vekillik için Toroslar ilçesindeki sandıklara itiraz etti. İl Seçim Kurulu kararı ile sandıklar yeniden sayıldı ve HDP'nin geçersiz oylarından 56'sının geçerli olduğuna karar verildi. Yeni sonuçlara göre 1 Kasım'da 161.783 oy alan HDP oylarını 56 daha artırdı. HDP Mersin İl Başkanlığı'nın, Toroslar ile birlikte Akdeniz, Yenişehir, Mezitli ve Tarsus ilçelerindeki oyların yeniden sayımı için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) talepte bulundu. Eğer bu sandıklardaki oylar yeniden sayılır ve HDP 42 oy daha kazanırsa, 2. Sıra adayı Çilek Öz Küçükkeleş milletvekili olacak. CHP'nin vekil sayısı ile Mersin'de 3, toplam sandalye sayısı ise 133'e düşecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuyucuoğlu'nun vekilliği gidebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN