Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hataylılar suyu ucuz kullanmalı

Hatay'da su savaşları yeniden başlıyor. AK Parti Grubu suyun 1.29 kuruştan satılmasını isterken, CHP'li Lütfü Savaş 2.55 kuruşta ısrar ediyor. Fiyat giydirildiğinde 4 lirayı buluyor

Giriş Tarihi: 11.11.2015
Hataylılar suyu ucuz kullanmalı
Türkiye'nin en kabarık su faturalarının geldiği Hatay'da halkın içme ve kullanma suyunu ucuz fiyata alması için gayret gösteren AK Parti Grubu, bugün yapılacak olan meclis toplantısında içme suyunun konutlara giydirişmiş olarak 1.29 liradan, diğer tüm yerlerde ise 2 liradan satılmasını istiyor. Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ise bugünkü toplantıda şehit, gazi aileleri ve yoksulluk belgesi olan vatandaşlardan 0.10 kuruş, cami, kilise, cemevi, havra, okul ve benzeri yerlerin ise su ücretlerinden muaf tutulması için önerge verecek. Buna karşın CHP'li Hatay Büyükşehir Belediyesi ise hazırladığı ücret tarifesinde 2016 yılında konutlardan giydirilmemiş olarak 2.55, işyerlerinden 6, resmi kurumlardan 8.50 lira, inşaatlardan ise 6.75 lira alınmasını istiyor.

SAVAŞ AK PARTİ'Yİ SUÇLADI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı bugün saat 13.00'te yapılacak. Toplantıda özellikle su fiyatları konusu gündeme geldiğinde sert tartışmaların yaşanacağı sanılıyor. Bilindiği gibi Hatay'da su savaşları 2014 Kasım ayında su fiyatlarına yapılan fahiş zamlarla başlamıştı. O dönemde yapılan zamlarla 0-20 metreküp 2 lira, 20-35 metreküp 3 lira ve 35 metreküpten fazla kullanımda 4 lira olarak belirlenmişti. Meclisin aldığı bu kararla faturaları bir anda 5 katına çıkan vatandaşlar büyük tepki göstermişti. CHP'li Başkan Lütfü Savaş'ın gittiği her yerde, "Mecliste AK Partililerin çoğunluğu var. Zamları AK Partililer yaptı" diye savunma yapması üzerine AK Parti Grubu harekete geçerek su fiyatlarının düşürülmesi için çalışmalara başladı.

OLAY YARGIYA TAŞINDI

2015 yılında iki defa toplanan HATSU (Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi) genel kurulunda su fiyatları gündemin ana konusunu oluşturdu. AK Parti Grubu verdiği önerge ile su fiyatlarının konutlarda kademesiz olarak 1.29 liradan satılmasını istedi. Ancak HATSU genel kuruluna başkanlık yapan CHP'li Lütfü Savaş her defasında bu teklife karşı çıktı. Savaş, Büyükşehir Yasası'na göre suyu maliyetinin altında satamayacağını belirtti. 11 Kasım Çarşamba günü saat 13.00'te (Bugün) yapılacak Büyükşehir Meclis toplantısında AK Parti Grubu, halkın ucuz su içmesi için konutlarda 1.29, işyerlerinde ise 2 liralık teklifini yineleyecek.

80 KURUŞTAN 2 LİRAYA ÇIKTI
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, "Yetki belediyemizdeyken konutlarda 25 tona kadar olan suyun tonu 0,80 lira iken, HATSU, 20 tona kadar birim fiyatı 2 liraya çıkardı. 41 m3 su tüketen bir vatandaş tüm vergiler dahil 58,65 TL fatura öderken; bugün HATSU'ya aynı fatura için yaklaşık 194 TL ödüyor" dedi.

BAŞKAN ALTAN'DAN ÖNERİ
CHP'li Lütfü Savaş'ın halkın cebinden elini çekmesini isteyen AK Parti Grubu, "Hataylılar Türkiye'nin en pahalı su faturasını ödemek zorunda bırakılıyor. Bu halkın çektiği eziyet yeter. Kendisini halkın başkanı olarak gösteren Lütfü Savaş, milletin cebinden para hortumlamak istiyor ama önüne geçmek için elimizden geleni yapacağız. Sonuna kadar mücadelemiz sürecek. Hak'tan aldığımız gücü halkımızdan yana kullanmaya azimliyiz. Davamız AK, duruşumuz nettir" dedi. Bu arada Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, iki önerge ile halkın yanında olduğunu gösterecek. Altan'ın önergesine göre şehit, gazi aileleri ile yoksulluk belgesi olanlardan evlerinde kullandıkları su ücretinin 0.10 kuruştan alınması isteniyor. Ayrıca cami, kilise, cemevi, havra ve okulların ise su faturalarından muaf tutulması istendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hataylılar suyu ucuz kullanmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN