Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Festival adı altında alkol özendiriliyor

Giriş Tarihi: 13.11.2015
Festival adı altında alkol özendiriliyor

Sosyal medyada başlayıp Türkiye gündemine oturan rakı festivali ile ilgili konuşan Adana Valisi Mustafa Büyük, "Kanun alkolün özendirilmesini ve teşvik edilmesini yasaklıyor" dedi

Bir anda Türkiye gündemine oturan rakı festivali tartışmalarına son noktayı Adana Valisi Mustafa Büyük koydu. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün festivalin yaptırılmayacağı açıklamalarının ardından adeta meydan okuyarak "İnsanların kişisel özgürlüklerine engel konulamaz" çıkışını değerlendiren Vali Büyük, "Bu bir keyfi yasak değil. Alkolü özendirecek, tanıtacak etkinlikler kanunlarla yasaklanmış. Bir belediye başkanı kanunları kendine rehber yapmalı" dedi.

KANUN İZİN VERMİYOR

Festival adı altında düzenlenecek bu tür etkinliklerin izin alınmadan yapılamayacağını ifade eden Vali Büyük, "Zaten yapılan şey festival değil. Geçtiğimiz yıllarda küçük katılımlarla haberimiz olmadan oldubit- tiye getirilmiş bir etkinliğin sosyal medyada paylaşılmasıyla büyüdü. Yağ Cami ile Büyüksaat civarında sokakları kapatıp 'Festival yapıyoruz' diyerek etkinlik gerçekleştiremez. Kanun izin vermez. Kanunun izin vermediği bir şeye müsamaha gösteremeyiz. Alkol tüketimini yasakla- dığımız yok. Alkollü mekanlar, kanunun izin verdiği ölçüde zaten faaliyetlerini sürdürüyor" diye konuştu.

"RAKIYLA ANILMAMALIYIZ"
Adana'nın içki festivaliyle değil, kültür sanat etkinlikleriyle gündeme gelmesini arzu ettiğini dile getiren Vali Mustafa Büyük, "Türkiye'de zaten başka örneği yok. O sokaklar rakıyla değil, kültür sanat etkinlikleriyle anılmalı. Yerel yönetimler toplumsal hassasiyetleri göz ardı etmeli, bu konuda üzerine düşeni yapmalı. Sayın Sözlü'nün kişisel özgürlük dediği şey başkalarını rahatsız etmemeli. Geçmişte bir belediye bira festivali düzenledi, vatandaş cevabını verdi" şeklinde konuştu.

YASAK DEĞİL, KURALLAR
Vali Mustafa Büyük'ün açıklaması topluma yansıması farklı oldu. CHP Adana İl Başkanı Gökhan Yağ Vali Büyük'ün kararını 'bir özgürlük kısıtlaması' olarak değerlendirirken, AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni, rakı festivalinin yasaklanmasının özel hayata müdahale olarak nitelendirilmesinin yanlış ve tarafgir düşünceden kaynaklandığını ileri sürdü. Yeni şöyle konuştu:"Bir hukuk adamı olarak birinin özgürlüğünün bir diğerinin başladığı yere kadar olduğunu söylemek isterim. İstediğiniz yerde, açık alanda uluorta içki almak ve belki de insanları rahatsız edici durumlara sebebiyet vermek doğru değildir. Burada bir yasak yok, sadece devletin koyduğu kurallar valilikçe uygulanıyor, o kadar."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festival adı altında alkol özendiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN