Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni: Anason değil çiçek kokmalı

AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, " Adana'mızın sokakları anason kokan değil, portakal çiçeği kokan bir şehir olmasını istiyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 14.11.2015
Yeni: Anason değil çiçek kokmalı
Adana Valisi Mustafa Büyük'ün yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle yapılmasına izin vermediği ancak Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü ile CHP'li başkanların yapılması taraftarı olduğu rakı festivali ile ilgili konuşan AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, "Aralık ayında yapılması düşünülen ancak Adana Valisi tarafından izin verilmeyeceği bildirilen etkinliğin, şehrimizin kültür ve ekonomisine katkısı olmayacak. Aksine olumsuz algı yaratacaktır. Vali Büyük'ün doğru olan bu yaklaşımını takdir ettiğimizi ifade etmek istiyorum" dedi. MHP'li Sözlü'nün de aynı sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerektiğini söyleyen Fikret Yeni, "CHP kanadının da kaygılanmasını beklerdik. Ancak yapılan talihsiz açıklamalar göstermiştir ki, bu beklentimiz beyhudedir. Kamu alanlarının yasal olmayan etkinliklerde kullanılmasına göz yuman Büyükşehir Başkanının, rakı festivali düzenleyerek gençleri alkol almaya teşvik etmesine anlam veremiyorum. Başkan Sözlü, ortaya koyduğu duruşla bu kenti ve bu kentin gençlerini düşünmediğini ortaya koymuştur. Yasalarımızda açık olan bir hükme kör olmamak gerekir" diye konuştu.

"İÇİMİZ EL VERMİYOR"
Devletin gençleri alkolden ve kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alacağını belirten Yeni, "Yasalarımızca alkol tüketiminin özendirilmesini önleyici birtakım tedbirler alması yönünde idarelere yükümlülük getiriyor. Yasayla tanımlanmış bu sorumluluk sadece valilikleri değil, yerel yönetimleri de içine alır. Başkan Sözlü'nün ortaya koyduğu davranış yasalar önünde de, insani açıdan da kabul edilebilir değildir. Adana'nın kültürel ve tarihi mekanı Büyük Saat civarının 'rakı alemi yapılan bölge' olarak gösterilmesine içimiz el vermiyor" şeklinde konuştu. Başkan Fikret Yeni şöyle devam etti: Adana markasına bu kadar duyarsız bir belediye başkanını yadırgıyorum. Vali bey kararını yasal zeminde verirken, şehrin belediye başkanının aynı zeminde olmaması çok garip. Ayrıca CHP kanadının iddia ettiği gibi, kimsenin kişisel yaşamına müdahale edilmiyor. Herkes özel hayatını istediği gibi yaşıyor. Ama özgürlükler başkasının yaşam alanına müdahale noktasına gelindiğinde sınırlanır. Alkol almaya sınır yoktur tam aksine insanların alkol alırken başkasının özgürlük alanını sınırlamasına engel olunmaktadır." Türkiye'nin bir özgürlükler ülkesi olduğunun altını çizen Başkan Yeni sözlerini şöyle tamamladı: Gençlerimizi bu tür festivallere teşvik etmek, onların geleceklerini çalmaktan başka bir şey değildir. Şimdi soruyorum belediye başkanına ve bu festivale destek olan CHP'ye, hanginiz evladınızın alkolik ya da uyuşturucu, hatta sigara bağımlısı olmasını ister? Bu topraklarda yaşayan gençlerimizin tamamı bizim evlatlarımızdır. Bu kaygıyı güdecek bir ana muhalefet ve yerel anlayış, içimizde hasretini çektiğimiz bir siyasi iradedir. Tam da bu noktada, kötü alışkanlıkların özendirilmesine karşı durmak yerine desteklemek, kendi evlatlarımızı bu ateşe atmak anlamına gelmektedir. Bence bu festivalin iptali gençlerimizin sağlığı için yapılan işlerin en doğrusudur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni: Anason değil çiçek kokmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN