Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyabetle mücadele hız kesmeden sürüyor

Giriş Tarihi: 15.11.2015
Diyabetle mücadele hız kesmeden sürüyor

Prof. Dr. Necdet Ünüvar, "Endokrinoloji Uzmanı bir doktor olarak yılda bir defa da olsa Açlık Kan Şekerinizi mutlaka ölçtürmeyi ihmal etmeyin ve sportif aktivitelere önem verin" dedi

AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, diyabetin kanser ve kalp damar hastalıkları gibi dünyada ölüm nedeni olarak sayılan kronik hastalıklar arasında ilk sıralarda yer aldığını belirterek, "Diyabet her yaş grubunu tehdit etmektedir. Özellikle yaşam tarzımızda değişiklikler, kentleşme oranın artması, fiziksel aktivitelerde azalma, bilişim ve teknolojinin yan etkileri dünyada diyabetli birey sayısını hızla arttırmaktadır" dedi.

590 MİLYON HASTA

Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 8.3'ünde diyabet görüldüğünü belirten Prof. Dr. Necdet Ünüvar, "2013 yılı verisine göre dünyada 382 milyon kişi diyabet hastalığı ile yaşamaktadır. Bu konuda önlemler alınmazsa 2035 yılında dünyada diyabetli sayısı 590 milyon olacaktır. Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun 2035 yılı tahminleri arasında Türkiye, diyabetin dünyada en yüksek olacağı ilk 10 ülke arasında yer aldı" diye konuştu. AK Parti hükümetinin 2002 yılından bugüne özellikle halk sağlığını tehdit eden "Sigara ile Mücadele, Uyuşturucu Kullanımı ile Mücadele, Kanserle Mücadele ve Obezite ile Mücadele" konularını çok önemsediğini belirten Ünüvar, "Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde "Türkiye Diyabet Programı 2015-2020" yayınlanmış ve hedef olarak ulaşılması gereken 5 amaç belirlenmiştir. Bunlar, etkin diyabet yönetimi için politika geliştirmek ve uygulamak, diyabetin önlenmesini ve erken tanı konmasını sağlamak, diyabet ve komplikasyonlarının etkin tedavisini sağlamak, çocukluk çağında diyabet bakım ve tedavisini geliştirmek, Tip 2 diyabet ve obeziteyi önlemek, diyabet ve diyabet programını etkin izlemek ve değerlendirmek hedefi olarak takvime bağlanmıştır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyabetle mücadele hız kesmeden sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN