Başkan Sözlü'ye mahkeme yolu

Giriş Tarihi: 19.11.2015
Başkan Sözlü'ye mahkeme yolu

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin MHP'li Başkanı Hüseyin Sözlü hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Hakaret ve küfür dolu sözleri ve Twitter hesabında yaptığı paylaşımlarla gündemden düşmeyen ve "Adana'nın küfürbaz başkanı" olarak tanınan Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Hüseyin Sözlü, Instagram hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içeren paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle TCK'nın 299/1 maddesi uyarınca 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Adana 14. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya mazeret bildirerek katılmayan MHP'li Başkan Hüseyin Sözlü'nün önümüzdeki günlerde hâkim karşısına çıkacağı bildirildi.

HAKARET İÇEREN SÖZLER

Cumhuriyet Savcı Vekili Ümit Şahiner tarafından hazırlanan iddianameye göre olay şöyle gelişti: Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 27 Mart 2015 Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle "@sozluhuseyin" isimli Instagram hesabından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının olduğu ve altında "Mısır'da İhvancı, Erbil'de Peşmergeci, İmarlı'da Peşgirci, Brüksel'de AB'ci, ABD'de BOP'çu, Tarihte Mandacı, Diasporacı, Moskova'da Şangay'cı, Kıbrıs'ta Rum'cu, Kandil'de işbirlikçi, Ankara'da 36 etnik tetikçi" yazılı görüntüyü paylaştı.

4 YIL HAPİS İSTENİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu, hakaret içeren bu paylaşımı Instagram hesabında yayınlayan MHP'li Hüseyin Sözlü hakkında Cumhurbaşkanına sosyal paylaşım sitesi üzerinden hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılmasını istedi. Avukat Cemaloğlu'nun dilekçesini ve belgelerini inceleyen Adana Cumhuriyet Savcılığı TCK'nın 299/1 maddesi gereğince 2015/42438 soruşturma, 2015/16368 esas ve 2015/13122 nolu hazırlanan iddianamede 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasını istedi.

KOVUŞTURMA İZNİ

Adana Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü polisleri, hakaret içeren paylaşımları Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletti. Konuyla ilgili Adalet Bakanlığı'ndan 19 Haziran 2015 tarihinde gerekli kovuşturma izni alındıktan sonra soruşturma başlatan Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP'li Başkan Hüseyin Sözlü hakkında "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan Adana 14. Asliye Ceza Mahkemesi'ne 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemi ile dava açtı. İlk duruşmaya mazereti nedeniyle katılmadığı öğrenilen Sözlü, önümüzdeki günlerde hâkim karşısına çıkacak.

CEZA ÜSTÜNE CEZA YİYOR
Küfürlü konuşmaları ve hakaretleri yüzünden başı beladan kurtulmayan MHP'li Başkan Hüseyin Sözlü, hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde yerel bir gazetede yayınlanan röportajında Erdoğan'a ve dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e 'kişilik haklarına saldırıda bulunduğu' gerekçesiyle dava açılmış ve Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi Sözlü'yü 2 kez 350'şer gün hapse mahkum etmişti. Bu ceza 15 bin lira paraya çevrildi. Erdoğan'ın avukat daha sonra Sözlü hakkında 20 bin liralık tazminat davası açtı. Mahkeme 4 bin TL tazminata hükmetti. Sözlü, Ceyhan Belediye Başkanlığı döneminde de Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla Ceyhan Sulh Ceza Mahkemesi'nde açılan davada 2007 yılında verilen karara göre 7 bin lira para cezasına çarptırılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Sözlü'ye mahkeme yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN