Alman Patriot Birliği 3 yıl sonra veda etti

Kahramanmaraş'ta konuşlanan Alman Patriot Hava Savunma Birliği'nin 3 yıllık görev süresi sona erdi. Alman askerler için Gazi Kışlası'nda tören düzenlendi

Giriş Tarihi: 20.11.2015
Alman Patriot Birliği 3 yıl sonra veda etti
Suriye'den gelebilecek olası saldırılara karşı Kahramanmaraş'ta konuşlanan Alman Patriot Hava Savunma Birliği'nin 3 yıllık görev süresi sona erdi. Türkiye'nin NATO'dan talebi üzerine Ahir Dağı eteğindeki Gazi Kışlası'na konuşlandırılan Patriot Hava Savunma Sistemi'ndeki Alman askerler, düzenlenen törenin ardından görevine veda etti. Tümgeneral Osman Erbaş, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın teşekkür belgesini, Almanya Genelkurmay Başkanı'na iletilmek üzere Tümgeneral Thorsten Poschwatta'ya takdim etti.

BAŞARIYLA SON BULDU

Adana 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, NATO'nun 'Active Fence Turkey' harekâtı kapsamında, Gazi Kışlası'ndaki 3 yıllık kritik görevin başarıyla yerine getirildiğini söyledi. NATO'nun ittifak sınırları boyunca gelecek her türlü saldırıya karşı dayanışmanın somut bir göstergesi olan görevin başarıyla son bulduğunu ifade eden Erbaş, şunları kaydetti: "Patroit konuşlanmasının başladığı 2013'ten bugüne kadar, Türkiye topraklarını hedef alacak şekilde Suriye'den herhangi bir balistik füze ateşlenmemiş olması, harekâtın kararlılık ve caydırıcılık yönünde ne denli başarılı olduğunu kanıtlamaktadır. Bunun temelinde ev sahibi Türkiye ile hareket görevi icra etmek üzere patriot füze savunma sistemlerini gönderen müttefiklerimizin tam bir profesyonellik anlayışı içinde gerçekleştirildiği güçlü işbirliği yatmaktadır."

GÜÇLÜ VE GÜVENİLİR
Tümgeneral Erbaş, Almanya Federal Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri'nin, güçlü ve güvenilir bir müttefik olduğunu yalnızca bu görevde değil, geçmişte de Türkiye'nin savunma ihtiyaçlarını destekleyerek kanıtlamış olduğunu sözlerine ekledi. Alman Silahlı Kuvvetleri Harekat Görev ve İdare Komutan Yardımcısı Tümgeneral Thorsten Poschwatta ise patriot hava savunma sisteminin, görev sürecinde aralıksız çalıştığını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman Patriot Birliği 3 yıl sonra veda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN