Büyükşehir'e tarih özel ödülü

Giriş Tarihi: 22.11.2015
Büyükşehir'e tarih özel ödülü

Tarihi Kentler Birliği'nin (TKB) 15. Yıl Özel Ödülü'ne Hışvahan'ın restorasyonu ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi layık görüldü

Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından 14 yıldır düzenlenen 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne 15. Yıl Özel Ödülü verildi. TKB'nin 15. yılı anısına verilen 15. Yıl Özel Ödülü'ne Hışvahan restorasyonuyla layık olmanın sevincini yaşadıklarını belirten Başkan Fatma Şahin, "Büyükşehir olarak tarihi ve kültürel varlıklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi. Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, toplam 2009 koruma projesine ödül verdiklerini belirterek, "Birliğimizin verdiği hibe desteğiyle 190 proje hayata geçti. Yarışma sonuçlarını yayınladığımız katalogu incelediğinizde, Türkiye'deki kültürel mirasın ne emeklerle korunduğunu, artan kaliteli uygulamaları görebilirsiniz. Sokakların, terk edilmiş tarihi mahallelerin restorasyon sonrası nasıl yeniden canlandığına şahit olacaksınız" diye konuştu.

KENTSEL GELİŞİM

Bu yıl yarışmaya 32 belediye, toplam 51 proje ile başvurdu. Büyük Ödül ve Özel Ödüllerin yanı sıra 5 proje, 5 uygulama ve 6 süreklilik ödülü ile 13 Başarı Belgesi sahiplerine verildi. Jüri bu yıl TKB'nin kuruluşunun 15. yıl şerefine pek çok örnek çalışmaya imza atan, bütüncül koruma stratejisini istikrarlı biçimde sürdüren, korumayı kentsel gelişim senaryosunun önemli bir parçası haline getiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne Hışvahan restorasyonu projesi ile özel ödül verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'e tarih özel ödülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN