Antep fıstığına özel 'Yeşil Altın' gübresi

Giriş Tarihi: 23.11.2015
Antep fıstığına özel 'Yeşil Altın' gübresi
Gaziantep fıstığındaki verimi ve kaliteyi arttıracak 'Yeşil Altın' adlı taban gübresinin tanıtımı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi (GÜBRETAŞ) tarafından yapıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin tarımsal ürünlere verdiği desteği anlatan Başkan Fatma Şahin, fıstığın genetik yapısı nedeniyle bir yıl bol, ertesi yıl ise az rekolte veren Antep fıstığında, teknolojiyi de kullanarak 'yok yılı'nı 'var yılı'na çevirmek istediklerini söyledi.

ÇALIŞMALARI ANLATTI

Bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Şahin, "Fıstık ağaçlarımızın yaşam süresini artırmak için sayısı giderek azalan erkek fıstık ağaçlarımızın fidelerini toprak buluşturduk. Üreticimizi de rahatlatmak istedik. Tarım Kredi Kooperatifleri ve GÜBRETAŞ ile görüştük. Onlar da bizim için çalışıp çiftçilerimize faydalı bir gübre türü ortaya koydu. Biz de bu ürünün çiftçiler tarafından denenmesi için üreticilerimize 100'er kilogram gübre vermek için harekete geçtik" dedi.

GÜBREYE DİKKAT ÇEKTİ

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Güvendi ise, bitkilerin beslenmesinin insanların beslenmesine benzerlik gösterdiğini söyledi. Bitkilerin diğer canlılar gibi doğru ve düzenli beslenmeye ihtiyacı olduğunu anlatan Güvendi, tarımda gübre denilen şeyin aslında bitkiler için beslenme şekli olduğuna, o yüzden gübrelemeye önem verilmesi gerektiğine vurgu yaptı. GÜBRETAŞ Genel Müdürü Şükrü Kutlu da bitkiye ve bölgeye özel geliştirilen gübreler ile çiftçiye destek olduklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antep fıstığına özel 'Yeşil Altın' gübresi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN