Türkmenler için hazırlıklar tamam

Rejim güçleri ve Rus bombardımanından kaçan Bayırbucak Türkmenleri'nin Suriye sınırında oluşturacağı göç dalgasına karşı Hatay'da tüm hazırlıklar tamamlandı

Giriş Tarihi: 23.11.2015
Türkmenler için hazırlıklar tamam
Suriye'nin Bayırbucak bölgesindeki çatışmalar şiddetlenince binlerce Türkmen Hatay sınırına doğru kaçamaya başladı. Son üç günde karadan rejim güçleri, havadan Rus uçaklarının bombardımanı ile karşılaşan 15 bin Türkmen, direniş göstermeye çalışırken, çatışma bölgesinde bulunan 18 köyden gelecek göç dalgasına karşı sınırın bu tarafında hazırlık yapıldı. Hatay Valisi Ercan Topaca, sınırdaki Yayladağı ilçesine giderek Türkmen temsilcileri ile görüştü. Topaca, göç dalgasına karşı hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

SAHRA HASTANESİ
Çatışma bölgesinden bin 500 Türkmen Yayladağı sınırına gelerek burada kurulan çadır kentlere yerleştirildi. Yeni göç dalgasına karşın Kızılay çadır takviyesi yaparken, Türkmenlerin kaldığı Yatılı Bölge Okulu'nun kapasitesi iki katına çıkartılacak. Bu doğrultuda kampa yaklaşık 2 bin 600 dubleks konteynır yerleştirilecek. Sınır bölgesinde sahra hastanesi kuruluyor. Tam donanımlı 8 ambulans ve 30'a yakın sağlık ekibi de hazır bekliyor. Kızılay ilçeye mobil mutfak TIR'ı gönderdi, çevre illerden gelen ambulanslarla ambulans sayısı artırıldı.

KIŞLIK HAZIRLIKLAR

Yayladağı'nda Türkmen temsilcileriyle bir araya gelen ve 3,5 saat süren toplantıda, kurum müdürleri ve üst düzey askeri temsilcilerle birlikte Türkmenlerin taleplerini not alan Vali Ercan Topaca, toplantı çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Topaca, "Ülkemize doğru gerçekleşecek olası bir göç karşısında tüm hazırlıklarımızı yaptık. Kış şartları başlıyor. Çadır, battaniye ve gıda ihtiyaçlarının karşılanması noktasında tedbirlerimizi aldık. 575 çadır kendilerine ulaştırıldı. 4 bin 200 battaniye ve tıbbi malzemeler, 20 bin civarında konserve, 2 bin adet kit şeklinde yiyecek malzemesi ulaştırdık. Sıcak yemek dağıtmaya da başladık" dedi.

"HERKESİ ALACAĞIZ"
Tüm ihtimallere karış Kızılay başta olmak üzere AFAD ve tüm kurumları seferber ettiklerini ifade eden Topaca, şöyle devam etti: Sınırın diğer tarafında 15 bin kadar Türkmen kardeşimiz yaşıyor. Arap kökenli olanlarla birlikte 30-35 bin civarında bir nüfustan söz ediyoruz. Ne kadarı bu tarafa gelir, onu tahmin etmeye çalışıyoruz. Hükümetimizin talimatları doğrultusunda önceliğimiz, kardeşlerimizin ihtiyaçlarının karşılanması, yaralıların alınması. Gelen kaç kişi olursa olsun, herkesi alacağız. Hükümetimizden aldığımız talimat bu yönde. Bu konuda gerekli alt yapıyı kuruyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenler için hazırlıklar tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN