Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 bin Türkmen Hatay'a gelebilir

Giriş Tarihi: 24.11.2015
30 bin Türkmen Hatay'a gelebilir

Hatay Valisi Ercan Topaca, çatışmaların şiddetlendiği Bayırbucak'tan Türkiye'ye doğru göç dalgası olması halinde en fazla 30 bin kişilik bir hareketin beklendiğini, buna da hazır olduklarını söyledi

Hatay Valisi Ercan Topaca, Suriye'nin Bayırbucak bölgesindeki çatışmalara dikkat çekti ve bombardıman altında bulunan Türkmenlere, hükümetin talimatları doğrultusunda her türlü yardımın yapıldığını açıkladı. Vali Topaca, sınırın öbür tarafını 24 saat izlediklerini ve gelebilecek göç dalgasına karşın gerekli önlemleri aldıklarını belirterek, Türkmenlere şu ana kadar yapılan yardımları açıkladı. Vali Topaca Türkmenlere yapılan yardımlarda Kızılay ve AFAD'ın önemli destekleri olduğunu ifade etti.

YARDIMLAR SÜRÜYOR

Hatay Valiliğinde düzenlenen toplantıda, Türkmen bölgesine yapılan yardımlarla ilgili son durumu anlatan Topaca, Bayırbucak bölgesinde çatışmaların son üç gündür yoğunlaştığına dikkat çekti. Vali Topaca, "Bayırbucak Türkmenlerine son üç günde bin 15 çadır, 4 bin 200 battaniye, 910 yatak, 1 TIR değişik ebatlarda çocuk giysisi, 500 serum ve tıbbi malzeme, 12 bin 200 ekmek, 23 bin 300 konserve, 2 bin adet hijyen kiti, 2 bin 728 adet bebek mama paketi ve bin adet bebek hijyen kiti gönderildi" dedi. Türkiye tarafındaki Yamalı köyü yakınında bulunan Arfalı İnsani Yardım Noktası'nın bulunduğu alanda gerekli incelemeler yapıldığını ve oradaki Türkmenlerle görüşüldüğünü belirten Vali Ercan Topaca, "Yiyecek, içecek, battaniye ve çadır gibi ihtiyaçlar şu anda yok. Takip ediyoruz, ihtiyaç oldukça da stoklarımızdan, hayırsever kurumların ve diğer kuruluşların destekleriyle bu yardımları yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu. Sınırın diğer yanındaki gelişmeleri yakından izlediklerini ve gerekli tedbirleri aldıklarını dile getiren Topaca, "Türkmen kardeşlerimizin kendilerini olabildiğince koruduğunu biliyoruz. Devletimizin aldığı tedbirler var. Bu tedbirler bizlere iletiliyor. Bizim dışımızda yapılanlar da var. Başbakanımızla yaptığımız görüşmede Türkmen kardeşlerimizin taleplerini ve yaptığımız çalışmalarla ilgili bilgi verdim. Ankara ile sürekli iletişim halindeyiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 bin Türkmen Hatay'a gelebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN