Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'nın Delice üyeliği gündemde

Giriş Tarihi: 24.11.2015
Adana'nın Delice üyeliği gündemde

Orta Asya ve Orta Doğu'dan Akdeniz'e en kısa geçiş noktası olan Çukurova'da, önemli gurme bölgeleri arasında gösterilen Adana, DELICE üyeliği için çalışmalara başladı

Adana'nın Gastronomi konusunda dünyanın önde gelen 23 kentinin üye olduğu 2007 yılında kurulan DELICE (Dünya Gurme Şehirler Ağı) üyeliği için bir dizi çalışmalar başlatan Demsa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Prof. Dr. Seyhan Varinli, Bilici Grup Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih Bilici, Bülent Bilici, Litvanya Fahri Konsolosu Armağan Öner, Belçika Fahri Konsolosu Selami Pakyürek, Groseri Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Uğurses, işadamları Mehmet Varinli, Amir Zekeriya, Prof. Dr. İlter Varinli ve Fransızca Öğretmeni İrem Kavak, bu konudaki girişim fikirlerini sunmak için çalışmalara başladılar.

GURME MERKEZİ

Adana Valiliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası ve Çukurova Üniversitesi'ne sunum çalışmalarını yakında gerçekleştirecek olan girişim üyeleri DELICE konusunda bilgi verirken, Adana'nın dünyanın en önemli gurme merkezlerinden biri olduğunu, bu yönüyle Adana'nın büyük bir Gastronomi Turizm Merkezi olduğunu belirterek, şunları söylediler: DELICE 2007 yılında Fransa'nın Lyon kentinde kuruldu. Etkinlikleri kentsel pazarlama, eğitim, aktarım, yerel ürünler, sağlık ve beslenme, şeflerin kariyeri konusunda 5 tema üzerinde toplanmıştır. Orta Asya ve Orta Doğu'dan Akdeniz'e en kısa geçiş noktası olan Çukurova, önemli gurme bölgeleri arasında gösterilir. Bu bölgede yer alan Adana ise dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biridir.

UYUM SAĞLIYOR

Milattan önce 2 binli yıllardan bu yana Hitit Krallığı, Asurlar, Klikyalılar, Persler, Roma İmparatorluğu gibi çeşitli medeniyetlerin yaşadığı Adana, Doğu Roma imparatorluğunun ticaret merkezi olmuştur. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin varlığı Adana'yı önemli bir yerleşim merkezi yapmıştır. Çeşitli medeniyetlerin etkisi ile çok zengin bir mutfağa sahip olan Adana mutfağından çıkan yemekler, dünyanın en meşhur lezzetleri içinde yer almıştır. Adana mutfağı, Fransız, Arap ve Akdeniz mutfağının özelliklerini taşımaktadır. Tarihi yapısı, zengin mutfağı, üniversitelerindeki gastronomi bölümleri, otellerindeki ünlü restoranları, yurt dışı eğitimli şefleri, karnavalları, dünyaca ünlü kebapçılarıyla büyük bir Gastronomi Turizmi Merkezidir. Bu üstün özellikleriyle Adana, DELICE kriterleriyle uyum sağlamaktadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'nın Delice üyeliği gündemde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN